Prezentacja: Mitsubishi Eclipse Cross

Dzisiejszy dzień rozpoczął się dla mnie na torze wyścigów konnych Służewiec wraz z Mitsubishi Motors Polska. Wybór lokalizacji był nieprzypadkowy, ponieważ Mitsubishi Eclipse Cross nawiązuje swoją nazwą nie tylko do sportowego coupe produkowanego w latach 1989 – 2011, ale również do… konia.

A dokładniej do legendarnego konia wygrywającego wszystkie gonitwy z kilkunastometrową przewagą, którego narodziny miały miejsce w XVIII wieku.

Mitsubishi Eclipse Cross 5

Mitsubishi od 100 lat zajmuje się produkcją samochodów, z tej okazji postanowili rozpocząć zupełnie nowy rozdział, którego zwieńczeniem jest wypuszczenie na rynek modelu Eclipse Cross. Nazwa wprost sugeruje, że mamy do czynienia z usportowionym SUV’em, co potwierdza ścięte nadwozie typu coupe.

Jak wrażenia? Na pewno jest to coś, czego w przypadku tej marki nie mieliśmy okazji doświadczyć do tej pory. Nietypowa sylwetka, lepsze (przynajmniej na pierwszy rzut oka) niż w poprzednich modelach wykończenie wnętrza, nowoczesne systemy elektryczne, system sterowania przy pomocy sterownika gładzikowego czyli popularnego np. w laptopach touchpada i wiele innych.

Mitsubishi Eclipse Cross 7

W nowym modelu Mitsubishi znajdziemy również zupełnie nową jednostkę benzynową oraz zmodernizowany silnik Diesla. Mitsubishi mocno postawiło na ekologię dlatego obydwie jednostki spełniają wszystkie obecne normy emisji spalin ze sporą nadwyżką. Za przełożenia odpowiadać będzie 6 stopniowa skrzynia manualna, 8 stopniowa skrzynia automatyczna lub 8 stopniowa skrzynia CVT. Dodatkowo auto wyposażone zostało w system S-AWC, którego zadaniem jest optymalne zarządzanie siłą napędową oraz hamowania wszystkich kół. Ma to zapewnić jak najbardziej optymalne prowadzenie pojazdu w zakrętach, zwiększenie stabilności podczas jazdy na wprost, zmiany pasa ruchu oraz poruszania się po nawierzchni ze słabą przyczepnością poprzez odpowiednie, dynamiczne rozdzielenie napędu na przednią oraz tylną oś.

Mitsubishi Eclipse Cross zakupić będziemy mogli w następujących konfiguracjach:

  • 1.5 benz. (163 KM i 250 Nm) 2WD 6 M/T
  • 1.5 benz. (163 KM i 250 Nm) 2WD 8 CVT
  • 1.5 benz. (163 KM i 250 Nm) 4WD 8 CVT
  • 2.2 Diesel (150 KM i 400 Nm) 4WD 8 A/T

Produkcja modelu Eclipse Cross rozpocznie się w październiku, pierwsze egzemplarze do polskich salonów trafić mają w grudniu.

Tekst: Arkadiusz Jurczewski

Zdjęcia: materiały prasowe Mitsubishi Motors Polska

Dyskusja

komentarzy

Arek Jurczewski

W samochodzie spędza znaczną część swojego życia. Lubi przejażdżki bez większego celu, byle jechać. Ma fioła na punkcie jednego z rodzimych zespołów muzycznych, dlatego przemierzanie kraju wzdłuż i wszerz siedząc za kierownicą nie jest mu obce. Na co dzień jeździ Saabem, który jest niewiele młodszy od niego. W wolnych chwilach lubi samemu pogrzebać przy samochodzie, z różnym skutkiem. Najnowszy cel motoryzacyjny? Zakup auta, doprowadzenie do znośnego stanu, poznanie na wylot i wyruszenie na następną edycję Złombola. Zawodowo związany z informatyką.