Połączenie FCA i PSA powoli staje się faktem

Po fiasku rozmów FCA z koncernem Renault-Nissan-Mitsubishi Włosko-Amerykański koncern zaproponował współpracę francuzom. Chociaż oficjalnych informacji ciągle jest bardzo mało, to od kilku miesięcy wiemy jaką nazwę będzie miał nowo powstały koncern motoryzacyjny.

Nazwa Stellanstis pochodzi od łacińskiego słowa “Stello” co oznacza rozjaśniać gwiazdami. W myśl porozumienia powstanie czwarty co do wielkości koncern motoryzacyjny, które wartość przekroczy 50 miliardów dolarów. Co ważne każda z marek wchodzących w skład tej motoryzacyjnej potęgi będzie nadal produkowana i sprzedawana pod starym logo.

180828 Fiat New 500X statiche 01 HP

O tym, że do finalnego połączenia naprawdę może dojść na wiosnę 2021 roku świadczy fakt, że w ostatnich dniach powstał i został zaakceptowany zarząd. Prezesem nowej firmy ma zostać John Elkann. Oprócz niego w zarządzie spółki Stellantis znajdą się m.in. Robert Peugeot jako wiceprezes oraz Carlos Tavares. Ten ostatni będzie pełni rolę dyrektora generalnego (CEO). Zarząd koncernu ma się składać z jedenastu członków.

Podpisane 18 grudnia 2019 r. porozumienie w sprawie połączenia Groupe PSA i FCA zakłada, że w nowo powstałej grupie akcjonariusze obu firm będą mieli po 50 proc. udziałów.

Tekst: Paweł Oblizajek
Zdjęcia: FCA i PSA

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.