Honda niespodziewanym liderem

Honda liderem? Tak, to możliwe. Nawet patrząc na bardzo ubogą ofertę nowych modeli. W czym jest więc japońska marka liderem? Okazuje się, że w produkcji silników.

Tak naprawdę chyba nikt się tego nie spodziewał. Honda to marka słynąca m.in. z niezawodnych silników wolnossących. Japończycy uparcie twierdzili, że moda na downsizing nie wpłynie na ich poglądy dotyczące produkcji silników. Niestety normy emisji spalin oraz oczekiwania klientów skutecznie zmieniły plany producenta. Jak się okazuje Honda tym razem stoi przed kolejnym wyzwaniem. Tym wyzwaniem jest zbliżająca się wielkimi krokami elektryfikacja jednostek napędowych.

W praktyce jednak Honda radzi sobie doskonale. Jest liderem w produkcji silników. Jest przede wszystkim jedyną firmą na świecie, której produkty znajdują zastosowanie na ziemi, na wodzie oraz w powietrzu. Co roku na rynek trafia średnio 25 milionów silników Hondy do różnych typów pojazdów i maszyn. Większość z nich, bo aż 15 milionów stanowią napędy montowane w jednośladach produkowanych przez Japończyków.

honda civic type r 64 1024x768

Trzeba dodać, że Honda Power Products czyli dział odpowiedzialny za m.in. silniki do zastosowań przemysłowych oraz użytkowych, wytwarza ponad 5,6 miliona sztuk rocznie. W grupie tej znajdziemy generatory prądu oraz silniki stosowane w maszynach rolniczych. Honda produkuje i ulepsza silniki odrzutowe Honda Jet, które są stosowane w lotnictwie cywilnym. 

Jeżeli wierzyć mamy w zapewnienia szefostwa Hondy to do końca 2022 roku firma wyposaży wszystkie główne modele aut w Europie w układy hybrydowe lub silniki elektryczne. Jeżeli jednak wspomnimy wyżej opisaną historię dotyczącą silników benzynowych wolnossących to mamy poważne wątpliwości czy Honda dotrzyma obietnicy.

Tekst: Paweł Oblizajek

Zdjęcia: Honda

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.