Zero promila dla kierowców w całej UE

To dopiero projekt i pomysł, ale już niedługo może się okazać, że w każdym kraju Unii Europejskiej ilość alkoholu we krwi będzie mogła wynosić zero promila. Szczerze – jakoś bym nie płakał.

Pod tym względem jestem bardzo surowy i nie przyjmuję wytłumaczenia dlaczego ktoś zasiadł za kółko po spożyciu alkoholu. Moim zdaniem nawet odrobina tego środka znacząco wpływa na bezpieczeństwo na drogach, nie tylko w samochodzie pijanego kierowcy.

Stąd też dziwi mnie pobłażliwość prawa w innych państwach Europy. W Polsce próg 0,2 promila i tak jest niski, ale standard w krajach zachodnich to 0,5 do nawet 0,8 promila w Anglii. To już naprawdę wysoki wynik i nie wyobrażam sobie kogoś za kierownicą w takim stanie (i to jeszcze po lewej stronie drogi).

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu z Brukseli zgadza się z moją opinią i chce by ujednolicić przepisy w UE i zrezygnować z limitów posiadania alkoholu we krwi przez kierowców. Brak tolerancji poprawiłby na pewno bezpieczeństwo. W samej Polsce w roku 2018 złapano ponad 100 tysięcy kierowców “po dwóch piwkach”.

Strach pomyśleć ilu takich wyjechało na drogi i nie trafiło na kontrolę policji…

Jestem za zero promila!

Konrad Stopa

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: