Poznaliśmy 10 najczęściej słuchanych piosenek w polskich samochodach

Nieodłącznym elementem każdej podróży w samochodzie jest muzyka. Pomaga nam się zrelaksować i wypełnić czas w wielogodzinnej trasie. Wiemy, jakie są najczęściej wybierane gatunki muzyczne i jakie 10 utworów króluje w polskich samochodach.

Badania na temat upodobań muzycznych Polaków w aucie zleciła marka Seat. Według nich 65% Polaków relaksuje się przy muzyce podczas jazdy, a ponad połowa przebadanych osób stwierdziła, że dobrze dobrane piosenki potrafią pozytywnie nastroić ich na cały dzień. Nie mogę temu zaprzeczyć. Sam zawsze dobieram muzykę pasującą do mojego aktualnego nastroju.

Bodźce słuchowe wywołują bądź też pośredniczą w wywoływaniu reakcji o charakterze fizjologicznym, afektywnym, kognitywnym i behawioralnym. Czyli innymi słowy muzyka działa nie tylko na ciało człowieka, ale również na jego emocje i umysł, co z kolei przekłada się na konkretne zachowania. Co ciekawe, słuchacz może nie zdawać sobie sprawy z tego, że źródłem danej reakcji jest kontakt z muzyką.

dr Sylwia Makomaska z Instytutu Muzykologii UW, specjalizująca się w psychologii muzyki

Motoryzacyjny Polski Top Wszech Czasów

Wyniki badania dość mocno pokrywają się z Topem Wszech Czasów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Zarówno tego, w którym głosujemy tylko na rodzime utwory, jak i tego ogólnego. 4 z 5 Polskich utworów znajdujących się w zestawieniu znajduje się również w TOP 10 Polskiego Topu Wszech Czasów. Perfect i Dżem nawet dokładnie na tej samej pozycji.

Szczerze mówiąc, mocno zdziwiła mnie mała popularność nowych utworów. Tylko 2 z 10 utworów w zestawieniu to utwory, które mają maksymalnie 3 lata. Pozostałe to muzyczne muzeum. Ich pozycja jest raczej ugruntowana, a Małomiasteczkowy i Shape of You niedługo zostaną zastąpione przez kolejne świeże piosenki.

  1. Perfect – Autobiografia
  2. Queen – The Show Must Go On
  3. Dawid Podsiadło – Małomiasteczkowy
  4. Queen – Bohemian Rhapsody
  5. Dżem – List do M.
  6. Czesław Niemen – Dziwny jest ten świat
  7. The Beatels – Yesterday
  8. Republika – Biała flaga
  9. Ed Sheeran – Shape of You
  10. John Lennon – Imagine

Kierowcy w wieku 18-29 lat najczęściej słuchają utworu Eda Sheerana – Shape of You. Najstarsza przebadana grupa kierowców, 60+, to z kolei osoby, które najczęściej wybrały Dziwny jest ten świat Czesława Niemena i Yesterday zespołu The Beatels.

jakiej muzyki sluchaja polacy 1024x678 Poznaliśmy 10 najczęściej słuchanych piosenek w polskich samochodach

Jakie gatunki muzyczne wybieramy za kierownicą?

Polscy kierowcy podczas podróży najczęściej sięgają po energiczne gatunki muzyczne. Na czele stawki znalazł się pop, który wybrany został przez 68% kobiet i 59% mężczyzn. Drugi w kolejce jest dance – 52% kobiet i 42% mężczyzn. Ostatnie miejsce na podium to rock z wynikiem 51% kobiet i 59% mężczyzn.

Najrzadziej wybierane gatunki muzyczne za kierownicą to: poezja śpiewana, muzyka klasyczna/opera i heavy metal. Ostatni co prawda zalicza się raczej do muzyki energicznej, ale jest raczej zbyt ciężki do relaksującego pokonywania kolejnych kilometrów.

A Wy jakiej muzyki najczęściej słuchacie w samochodzie?

Tekst i zdjęcia: Arek Jurczewski
Źródło: Seat Media

Dyskusja

komentarzy

Arek Jurczewski

W samochodzie spędza znaczną część swojego życia. Lubi przejażdżki bez większego celu, byle jechać. Ma fioła na punkcie jednego z rodzimych zespołów muzycznych, dlatego przemierzanie kraju wzdłuż i wszerz siedząc za kierownicą nie jest mu obce. Na co dzień jeździ Saabem, który jest niewiele młodszy od niego. W wolnych chwilach lubi samemu pogrzebać przy samochodzie, z różnym skutkiem. Najnowszy cel motoryzacyjny? Zakup auta, doprowadzenie do znośnego stanu, poznanie na wylot i wyruszenie na następną edycję Złombola. Zawodowo związany z informatyką.