Land Rover Discovery Sport oficjalnie!

Mamy oficjalne zdjęcia Land Rovera Discovery Sport, który zastąpi leciwego już Freelandera. “Dyskoteka” wygląda tak samo, jak zabawka, o której pisaliśmy niedawno. Zobaczcie obszerną galerię! 

Przyznacie, że samochód wygląda świetnie. Linią nawiązuje do Range Rovera Evoque, ale jest trochę bardziej stonowany i elegancki. Discovery Sport ma 459 cm długości ( 23,9 cm mniej od klasycznego Discovery), a jego rozstaw osi wynosi 274,1 cm d. Producent zdecydował się na stworzenie wersji 5- i 7-osobowej. 7 osób w SUV-ie wielkości samochodu klasy średniej to żaden problem. Pojemność bagażnika Discovery Sport bez trzeciego rzędu siedzeń wynosi bowiem 829 litrów!

Do napędu posłużą dwa dwulitrowe turbodiesle o mocach 150 i 190 KM oraz 240 konna turbodoładowana benzyna. Alternatywą dla manualnej skrzyni biegów będzie 9-biegowy automat. Stały napęd na 4 koła to inteligentny system wspomagany przez sprzęgło Haldex. Powyżej 35 km/h, na dobrej drodze, do pracy zaprzęgnięte będą tylko koła przednie. Tylna oś dołączy się tylko w czasie uślizgu. Podobno proces ten trwa mniej niż 350 ms.

Mimo wszystko, tak jak w przypadku Freelandera, sportowa “Dyskoteka” nie będzie prawdziwą terenówką, a jedynie samochodem uterenowionym. Wskazują na to choćby następujące dane: prześwit 21,2 cm, kąt natarcia – 25 stopni, zejścia – 31 stopni i rampowy – 21 stopni. Jedynie głębokość brodzenia wynosząca 60 cm robi wrażenie.

Producent obiecuje zdecydowaną poprawę materiałów wewnątrz – oczywiście w porównaniu do Freelandera. Nie zabraknie też wszechobecnej elektroniki na czele z systemem łączącym naszego smartphona z audio i internetem w aucie.

Sprzedaż Discovery Sport ruszy na początku 2015 roku. Na ceny musimy poczekać do końca tego roku. Skoro jednak następca Freelandera ma w nazwie Discovery, nie należy się spodziewać okazji w salonach.

 

 

agier

fot. Land Rover, Autoblog.it

Dyskusja

komentarzy

Adam Gieras

Adam Gieras

Cześć! Jestem pomysłodawcą portalu MotoPodPrąd i od samego początku pełnię zaszczytną funkcję redaktora naczelnego. Urodziłem się w 1984 roku w Warszawie, z wykształcenia jestem politologiem i prawie dziennikarzem (jak prezydent Kwaśniewski, chociaż studiów nie skończyłem...), a od kilku lat zawodowo poruszam się w świecie afiliacji. Myślę, że mogę nazywać się pasjonatem motoryzacji od dziecka – już w wieku 2-3 lat pytałem o każdy samochód spotkany na ulicy: „co to?”, a dorośli musieli udzielać odpowiedzi. W wieku 10 lat pamiętałem dane techniczne i ceny wszystkich modeli dostępnych na polskim rynku – prenumerata gazety „Auto Bazar” była dla mnie ważniejsza niż nowy rower czy deskorolka. Prawo jazdy zacząłem robić na 3 miesiące przed ukończeniem 17 lat i odkąd odebrałem upragniony dokument nie rozstaję się z czterema kółkami. Dzięki motopodprad.pl udało mi się spełnić nie jedno marzenie – za co dziękuję także Wam, Czytelnikom. Prowadziłem kilkaset samochodów, więc myślę, że wreszcie poza teoretyzowaniem, mogę coś o motoryzacji powiedzieć i być może będę miał rację. Z testowania czerpię przyjemność, ale nie mierzę samochodów linijką, nie sprawdzam każdego plastiku pod względem faktury, nie interesuje mnie jaki rodzaj koła zapasowego lub zestawu do pompowania znajduje się pod podłogą. Od tego są inni. Uwielbiam auta z przełomu lat 80- i 90-tych. W moim garażu stoją obecnie Skoda Octavia III 1.4 TSI 150 KM Audi A3 1.8T 150 KM, a od niedawna spełnienie marzeń - Mercedes W124 E-24 (K-Jet, 220 KM). Nigdy nie kupię chyba nowszego auta niż mam ;)