Honda – historia japońskich motocykli i samochodów

Co roku Honda wypuszcza do użytku ponad 25 milionów samochodów. Ta firma posiada swoje zakłady produkcyjne w ponad 30 krajach i jest od lat jednym z liderów w branży motoryzacyjnej – także w Polsce samochody marki Honda cieszą się dużym powodzeniem.

Historia marki Honda, inaczej Honda Giken Kōgyō Kabushiki Kaisha, rozpoczęła się po zakończeniu II wojny światowej, a dokładnie w 1948 roku. Koncern założył Sōichirō Honda (1906-1991) od młodych lat interesujący się samochodami. Początkowo jego firma zajmowała się produkcją metalowych szprych, pierścieni tłokowych do silników, a także naprawą pojazdów – na swoją firmę motoryzacyjną zdecydował się w 1948 roku.

Początkowo Honda Motor Company zajmowała się produkcją małych motocykli – mopedów, które szybko zyskały popularność w Japonii, a także w innych krajach azjatyckich. Pierwszy samochód marki Honda został wyprodukowany w 1963 roku – był to lekki samochód dostawczy oznaczony jako Honda T360.

Niedługo potem Honda rozpoczęła ekspansję na inne kraje – w 1959 roku założona została pierwsza filia firmy w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Los Angeles. W tym czasie Sōichirō Honda, który był zafascynowany samochodami sportowymi, wprowadził do sprzedaży model Honda S500 – szybko znalazł on uznanie w sportach motorowych, w tym w Formule 1. Także i dzisiaj Honda zajmuje się produkcją uznanych bolidów wyścigowych.

Honda to prężnie działająca firma, w której kładzie się duży nacisk na kwestie związane ze sprawnością pojazdów, ale również na ekologię.Firma posiada w swoim portfolio także modele hybrydowe, między innymi sportowy samochód Honda CR-Z, a także pełną gamę motocykli sportowych, sportowo-turystycznych, enduro, off-road i skuterów.

Wśród najpopularniejszych modeli dostępnych obecnie w sprzedaży, znajdują się: Honda CRV, Accord, Civic, Insight, Jazz czy wspomniana już CR-Z. Na szczególną uwagę zasługują też motocykle, w tym modele CBR600 F, CB1000R, GL1800 Gold Wing, PCXXL700V Transalp, VT750C Shadow czy CRF450R.

Jeżeli interesują cię samochody i motocykle marki Honda, więcej na ich temat możesz znaleźć na stronie internetowej marki oraz lokalnych dealerów.

Źródło: Honda / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: