Wymiana oleju silnikowego w samochodach Honda Civic

Regularna wymiana oleju silnikowego to ważna sprawa – ten zużyty nie spełnia swojej funkcji prawidłowo i może przyczynić się do uszkodzenia silnika. Kiedy należy wymieniać olej silnikowy w samochodzie Honda Civic i jak można zrobić to samodzielnie?

 

W samochodach Honda Civic nowszych generacji, a mianowicie IV, V i VI, wymiana oleju nie jest skomplikowana, ale wymaga odpowiedniego wyposażenia. Gdy wobec tego jesteś właścicielem jednego z takich modeli, sprawdź, jak to zrobić.

 

Kiedy wymienić olej na nowy?

Producent zwykle zaleca, aby dokonać wymiany oleju silnikowego na nowy po przejechaniu około 20 tysięcy kilometrów lub też co roku o tej samej porze, gdy przejechało się mniejszy dystans.

 

Jaki olej silnikowy wybrać?

Zaleca się stosowanie tego samego oleju, co dotychczas – w przypadku modeli nowych, informacje na ten temat można znaleźć w dokumentacji samochodu, natomiast dla tych używanych warto dowiedzieć się tego od sprzedawcy – wlanie nieodpowiedniego rodzaju oleju do silnika może zaburzyć jego pracę! Trzeba też dowiedzieć się, jaka ilość oleju będzie potrzeba – te informacje można znaleźć w instrukcji samochodu oraz online.

 

Co będzie potrzebne?

Do dokonania wymiany oleju silnikowego trzeba posiadać:

  • świeży olej silnikowy
  • filtr oleju
  • klucz do filtrów
  • klucze nasadowe
  • puste naczynie o pojemności około 5 litrów
  • podnośnik albo kanał warsztatowy

 

Wymiana oleju krok po kroku

Na początku należy rozgrzać silnik do właściwej temperatury, a następnie podnieść samochód i ustawić pod korkiem spustowym naczynie. Następnie należy odkręcić korek i wypuścić zużyty olej – trzeba robić to bardzo ostrożnie, ponieważ gorący olej może poparzyć dłonie. Kolejny etap to wymiana filtra. Gdy zużyty olej wycieknie, należy zakręcić korek spustowy, odkręcić korek wlewu oleju i nalać nowy. Powinno się wlać połowę zalecanej objętości oleju, włączyć silnik, a po jego nagrzaniu dolać brakującą ilość aż do odpowiedniego poziomu na bagnecie.

Jeżeli jednak nie masz odpowiednich narzędzi, czasu czy obawiasz się, że wymiana nie pójdzie ci dobrze, wszystkim mogą zająć się za ciebie specjaliści z serwisu Honda.

Źródło: twojserwishondy.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: