Aktualności: Hot hatch na bazie Toyoty Yaris?

Toyota Yaris jest prawdopodobnie najmniej ekscytującym samochodem klasy B na rynku. Ale wygląda na to, że niedługo zostanie nieco ostrzej przyprawiona.

 

Obecny Yaris to przestronny, solidny samochód. Ale jest przy okazji… no cóż, nudny. O wiele prędzej spodziewacie się ujrzeć go na podjeździe pod domem pary emerytów, niż młodego fana szybkich hatchbacków.

Zdarzały się wyjątki – zarówno pierwszą, jak i drugą generację modelu można było kupić w wersji T Sport. Początkowo pod maską szybszego Yarisa pracowało wolnossące 1.5 o mocy 106 KM. Taki Yaris był bardzo trwałym, wysokoobrotowym, niepozornym pogromcą miejskich ulic.
Pod koniec produkcji dodano wersję z turbo (150 KM) i zrobiło się jeszcze fajniej. Yaris drugiej serii był oferowany z wolnossącym 1.8 (133 KM) i nie został szczególnie mocno zapamiętany, ale warto odnotować, że taka wersja była.

 

Yaris 2 Aktualności: Hot hatch na bazie Toyoty Yaris?

 

Obecnie, większość aktualnych Yarisów to proste wersje 1.0 lub 1.3, ewentualnie ekonomiczne, ale mało ekscytujące hybrydy. W Toyocie zadecydowano na szczęście, że pora dodać do gamy ciekawszą wersję. Podstawy są porządne: Toyota lada chwila powraca do serii WRC, właśnie ze specjalnie zmodyfikowanym Yarisem. Jest więc z czego czerpać, zarówno pod względem stylistycznym, jak i technicznym.

Pod maską rajdówki pracują motory 1.6 turbo. Silnik o takiej samej pojemności ma też nasza ulubiona Fiesta ST, która ma stać się – obok również inspirowanego serią WRC, zapowiadanego Hyundaia i20 N – głównym rywalem nowego Yarisa. Nie mamy jeszcze szczegółowych informacji technicznych, ale nie bylibyśmy zdziwieni, gdyby właśnie tą drogą poszła Toyota.

Prognozowana moc to około 200 KM.

 

Yaris 3 Aktualności: Hot hatch na bazie Toyoty Yaris?

 

Data debiutu? Cena? Takich informacji póki co nie mamy, ale czekamy z niecierpliwością. Szybkich hatchbacków na rynku nigdy dość.

Mikołaj Adamczuk

fot. www.evo.co.uk

 

 

Dyskusja

komentarzy