Alpine już w Polsce

Marka Alpine już oficjalnie funkcjonuje w Polsce. Pierwszy egzemplarz dotarł do salonu w Katowicach i został odebrany przez klienta.

 

Polska jest jednym z 13 krajów na świecie, w których sprzedaje się samochody reaktywowanej marki Alpine. Wyłącznym dystrybutorem Alpine w naszym kraju została Grupa Pietrzak. Francuskie coupe cieszy się ogromnym zainteresowaniem na świecie – 1955 egzemplarzy pierwszej serii (Premiere Edition) rozeszło się w 5 dni. Z tej puli 14 sztuk trafi do polskich klientów, a pierwszy z nich już miał przyjemność odebrać nowy nabytek. Do tej pory zebrano także 4 zamówienia na późniejsze modele. Cena wersji Premiere Edition wynosiła 256 tys. złotych.

Oryginalne Alpine A110 było produkowane w latach 1963-74 pod marką Renault. Samochód słynął z lekkości i zwinności, przez co w swoich najlepszych czasach seryjnie wygrywał rajdy w cyklu mistrzostw świata. Współczesne Alpine czerpie wzornictwo z oryginału, ale jest całkowicie nowoczesnym samochodem. Waży zaledwie 1080 kg, a silnik 1.8 turbo ma 252 KM. Dzięki temu auto potrafi przyspieszyć do 100 km/h w 4,5 s, ale to nie liczby są najważniejsze. Priorytetem konstruktorów była przyjemność z jazdy zarówno na drogach publicznych jak i na torze wyścigowym.

Alpine A110 będzie rynkowym konkurentem BMW serii 2, Porsche Caymana oraz Alfy Romeo 4C.

 

 

Bartłomiej Puchała

fot. Grupa Pietrzak

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartłomiej Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.