Alpine już w Polsce

Marka Alpine już oficjalnie funkcjonuje w Polsce. Pierwszy egzemplarz dotarł do salonu w Katowicach i został odebrany przez klienta.

 

Polska jest jednym z 13 krajów na świecie, w których sprzedaje się samochody reaktywowanej marki Alpine. Wyłącznym dystrybutorem Alpine w naszym kraju została Grupa Pietrzak. Francuskie coupe cieszy się ogromnym zainteresowaniem na świecie – 1955 egzemplarzy pierwszej serii (Premiere Edition) rozeszło się w 5 dni. Z tej puli 14 sztuk trafi do polskich klientów, a pierwszy z nich już miał przyjemność odebrać nowy nabytek. Do tej pory zebrano także 4 zamówienia na późniejsze modele. Cena wersji Premiere Edition wynosiła 256 tys. złotych.

Oryginalne Alpine A110 było produkowane w latach 1963-74 pod marką Renault. Samochód słynął z lekkości i zwinności, przez co w swoich najlepszych czasach seryjnie wygrywał rajdy w cyklu mistrzostw świata. Współczesne Alpine czerpie wzornictwo z oryginału, ale jest całkowicie nowoczesnym samochodem. Waży zaledwie 1080 kg, a silnik 1.8 turbo ma 252 KM. Dzięki temu auto potrafi przyspieszyć do 100 km/h w 4,5 s, ale to nie liczby są najważniejsze. Priorytetem konstruktorów była przyjemność z jazdy zarówno na drogach publicznych jak i na torze wyścigowym.

Alpine A110 będzie rynkowym konkurentem BMW serii 2, Porsche Caymana oraz Alfy Romeo 4C.

 

dd8a0983187 Alpine już w Polsce

 

Bartłomiej Puchała

fot. Grupa Pietrzak

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.