Oficjalnie: koniec produkcji Mondeo w 2022

W marcu przyszłego roku Ford przestanie produkować Mondeo. Przez 29 lat rynkowej historii tego modelu, Europejczycy kupili ponad 5 milionów egzemplarzy.

Powód? Coraz mniej klientów wybiera samochody, które nie są SUVami i produkcja sporej osobówki najwyraźniej przestała się opłacać. W 2020 roku niemal 40% sprzedaży marki stanowiły SUVy i crossovery. Co ciekawe, w produkcji dalej pozostanie Ford Galaxy i S-MAX.

Ta informacja nieco dziwi w kontekście wcześniejszych zapowiedzi Forda. Firma zapewniała, że Mondeo doczeka się jakiegoś następcy. Spekulowano, że nazwę modelu przejmie inny model, prawdopodobnie o nadwoziu SUVa coupe. Producent jednak na razie nie zdradza żadnych informacji. Możliwe, że taki samochód pojawi się i po prostu nigdy nie będzie sprzedawany w Europie.

%name

Model światowy

Mondeo było dla forda pierwszym autem globalnym. Nawiązuję do tego nawet nazwa Mondeo. Pochodzi ona od łacińskiego słowa mundus, które oznacza „świat”.

Samochód debiutował w 1993 roku i doczekał się 5. generacji. Już w 1994 roku otrzymał tytuł Car of the Year. Prawie przez trzy kolejne dekady auto otrzymywało kolejne liftingi, silniki i wersje, w tym te usportowione.

%name

Myślę, że większość czytelników siedziała chociaż raz w jakimś Mondeo. Będziecie tęsknić?

Wojciech Kaleta
fot. Ford

Dyskusja

komentarzy

Wojciech Kaleta

Student dziennikarstwa i pasjonat motoryzacji. Pisanie na bloga to dla niego praktyka zawodowa i jednocześnie rozrywka po dniu na uczelni. Teoretycznie posiada Fiata Stilo, ale częściej wybiera komunikację miejską, lepiej nie pytajcie dlaczego.