Mazda CX-5 FL po nowym roku w salonach

Maxda CX-5, protoplasta technologii SKYACTIV oraz stylistyki KODO “dusza ruchu”, przeszła facelifting. Zmiany wizualne są jednak symboliczne. Najciekawszą nowością jest mocna benzyna pod maską. 

CX-5, który do tej pory w Polsce znalazł 3,7 tys. nabywców, od nowego roku dostępny będzie z lekko przestylizowanymi lampami z przodu (drogowe i przeciwmgielne diodowe) i z tyłu, delikatnie przeretuszowanym wnętrzem oraz mnóstwem dodatkowej elektroniki mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów (m.in. system wspomagający utrzymanie pojazdu w wybranym pasie ruchu, system wykrywający znużenie kierowcy czy system wspomagający hamowanie aktywny również przy jeździe tyłem).

Najważniejsze zmiany zawitają jednak pod maskę. Ci, którym 2-litrowa benzyna o mocy 165 KM nie wystarcza, będą mogli wybrać silnik o pojemności 2,5 litra i mocy 192 KM. Jednostka ta będzie dostępna ze skrzynią automatyczną SKYACTIV-Drive. Pytanie tylko o ceny Mazdy CX-5 z tym silnikiem. Pojemność powyżej 2-litrów obarczona jest w Polsce wyższą akcyzą, a jak wiadomo Mazdy produkowane są poza terytorium UE…

agier

fot. Mazda

 

Dyskusja

komentarzy

Adam Gieras

Adam Gieras

Cześć! Jestem pomysłodawcą portalu MotoPodPrąd i od samego początku pełnię zaszczytną funkcję redaktora naczelnego. Urodziłem się w 1984 roku w Warszawie, z wykształcenia jestem politologiem i prawie dziennikarzem (jak prezydent Kwaśniewski, chociaż studiów nie skończyłem...), a od kilku lat zawodowo poruszam się w świecie afiliacji. Myślę, że mogę nazywać się pasjonatem motoryzacji od dziecka – już w wieku 2-3 lat pytałem o każdy samochód spotkany na ulicy: „co to?”, a dorośli musieli udzielać odpowiedzi. W wieku 10 lat pamiętałem dane techniczne i ceny wszystkich modeli dostępnych na polskim rynku – prenumerata gazety „Auto Bazar” była dla mnie ważniejsza niż nowy rower czy deskorolka. Prawo jazdy zacząłem robić na 3 miesiące przed ukończeniem 17 lat i odkąd odebrałem upragniony dokument nie rozstaję się z czterema kółkami. Dzięki motopodprad.pl udało mi się spełnić nie jedno marzenie – za co dziękuję także Wam, Czytelnikom. Prowadziłem kilkaset samochodów, więc myślę, że wreszcie poza teoretyzowaniem, mogę coś o motoryzacji powiedzieć i być może będę miał rację. Z testowania czerpię przyjemność, ale nie mierzę samochodów linijką, nie sprawdzam każdego plastiku pod względem faktury, nie interesuje mnie jaki rodzaj koła zapasowego lub zestawu do pompowania znajduje się pod podłogą. Od tego są inni. Uwielbiam auta z przełomu lat 80- i 90-tych. W moim garażu stoją obecnie Skoda Octavia III 1.4 TSI 150 KM Audi A3 1.8T 150 KM, a od niedawna spełnienie marzeń - Mercedes W124 E-24 (K-Jet, 220 KM). Nigdy nie kupię chyba nowszego auta niż mam ;)