Koniec szlabanów na autostradach w Polsce

Niestety ta dobra wiadomość dotyczy tylko i wyłącznie sieci autostrad, które należą do Państwa. Od 1 grudnia 2021 szlabany znikną więc znikną z odcinków A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica.

To kolejny krok po wprowadzeniu nowego systemu opłat – e-TOLL. Konwencjonalne szlabany i tradycyjne kasy a ich miejsce ma zająć specjalna aplikacja lub punkty, w których będziemy mogli zakupić bilet na przejazd wybranym odcinkiem drogi. Obowiązek nowych płatności dotyczy nie tylko kierujących autobusami czy ciężarówkami, ale także kierowców samochodów osobowych. Za brak ważnego biletu grożą dosyć wysokie kary pieniężne, które sięgają 500 złotych.

Według zarządzających wspomnianymi odcinkami autostrad bilet kupimy z wyprzedzeniem (przewidziano opcję zwrotu, gdy zrezygnujemy z podróży) we wskazanych miejscach. Niestety, na niespełna miesiąc przed całkowitym wprowadzeniem nowego systemu brak jest jakichkolwiek informacji o wspomnianych wyżej punktach w których można zakupić bilet. Na ten moment pozostaje nam tylko aplikacja mobilna (która notabene ma bardzo słabe opinie wśród użytkowników) oraz wiara w zapewnienia, że już wkrótce ruszy sprzedaż biletów przez stronę internetową e-TOLL.

Miłośników jazdy bez biletów oraz zapominalskich przestrzegamy – obowiązek płatności będzie skrupulatnie kontrolowany. Do tego celu zostały zakupione aż 102 specjalne pojazdy marki Ford, które posłużą do automatycznej zdalnej kontroli opłat.

Tekst: Paweł Oblizajek
Zdjęcia: Materiały prasowe

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.