Hyundai opracował dachową poduszkę powietrzną

Pokaźne szklane dachy stają się coraz bardziej lubianym dodatkiem do nowych samochodów. Niestety, niektórzy nabywcy mają pewne wątpliwości co do bezpieczeństwa takiego gadżetu. Koreańczycy znaleźli na to rozwiązanie.


Do poduszek powietrznych chroniących kolana kierowcy, czy takich, które dbają o bezpieczeństwo pieszych zdążyliśmy już przywyknąć. Jedną z ostatnich “stref wolnych od airbagów” były dachy samochodów, ale wygląda na to, że za sprawą wynalazku inżynierów koncernu Kia/Hyundai, taki stan rzeczy właśnie się zmienia.
Opracowany przez Koreańczyków duży airbag uatywni się, gdy tylko czujniki wykryją ryzyko dachowania i przykryje (począwszy od tyłu) całą powierzchnię szklanego, panoramicznego dachu zaledwie w 0.08 sekundy.

Hyundai Sunroof Airbag 1 Hyundai opracował dachową poduszkę powietrzną

Inżynierowie podkreślają, że taka poduszka powietrzna zapobiegnie wypadnięciu pasażerów z auta podczas dachowania, oraz zminimalizuje ryzyko poważnych urazów. Jednocześnie, póki co nie padły żadne konkretne deklaracje na temat zastosowaniu tego rozwiązania w którymś z modeli koncernu.

Hyundai Sunroof Airbag 2 Hyundai opracował dachową poduszkę powietrzną

Dyskusja

komentarzy