EuroNCAP zaostrzy przepisy. Co to ma wspólnego z bezpieczeństwem?

EuroNCAP wprowadza kolejne zmiany. Aby konkretny model mógł otrzymać maksymalną liczbę gwiazdek, producent będzie musiał wykazać się sprzedażą “dostatecznej ilości” bezpiecznych samochodów. Absurd? 

Od stycznia 2016 roku walka o gwiazdki EuroNCAP stanie się jeszcze trudniejsza. Samochód będzie bowiem oceniany podwójnie – najpierw w wersji z najuboższym, a potem w tej z najbogatszym pakietem bezpieczeństwa. Promowane będą oczywiście modele, które już w standardzie zostaną hojnie obdarzone elektroniką przez fabrykę.

Ponadto pięć gwiazdek otrzymają tylko te samochody, w których do podstawowego wyposażenia należeć będą m.in.: system ostrzegający przed opuszczeniem pasa ruchu, system wykrywający przechodnia, a także system hamowania awaryjnego. Ale to nie wszystko. Najwyższa liczba gwiazdek zależeć też będzie od tego, ile bezpiecznych modeli znajdzie się w gamie producenta.

Co to oznacza w praktyce? Masę niepotrzebnej elektroniki na pokładzie, wyższe ceny w salonach, ale podobno też niższe opłaty OC dla właścicieli bardzo bezpiecznych samochodów. Tylko ciekawe czy firmy ubezpieczeniowe będą gwiazdki EuroNCAP respektować?

agier

fot. EuroNCAP

 

 

Dyskusja

komentarzy

Adam Gieras

Adam Gieras

Cześć! Jestem pomysłodawcą portalu MotoPodPrąd i od samego początku pełnię zaszczytną funkcję redaktora naczelnego. Urodziłem się w 1984 roku w Warszawie, z wykształcenia jestem politologiem i prawie dziennikarzem (jak prezydent Kwaśniewski, chociaż studiów nie skończyłem...), a od kilku lat zawodowo poruszam się w świecie afiliacji. Myślę, że mogę nazywać się pasjonatem motoryzacji od dziecka – już w wieku 2-3 lat pytałem o każdy samochód spotkany na ulicy: „co to?”, a dorośli musieli udzielać odpowiedzi. W wieku 10 lat pamiętałem dane techniczne i ceny wszystkich modeli dostępnych na polskim rynku – prenumerata gazety „Auto Bazar” była dla mnie ważniejsza niż nowy rower czy deskorolka. Prawo jazdy zacząłem robić na 3 miesiące przed ukończeniem 17 lat i odkąd odebrałem upragniony dokument nie rozstaję się z czterema kółkami. Dzięki motopodprad.pl udało mi się spełnić nie jedno marzenie – za co dziękuję także Wam, Czytelnikom. Prowadziłem kilkaset samochodów, więc myślę, że wreszcie poza teoretyzowaniem, mogę coś o motoryzacji powiedzieć i być może będę miał rację. Z testowania czerpię przyjemność, ale nie mierzę samochodów linijką, nie sprawdzam każdego plastiku pod względem faktury, nie interesuje mnie jaki rodzaj koła zapasowego lub zestawu do pompowania znajduje się pod podłogą. Od tego są inni. Uwielbiam auta z przełomu lat 80- i 90-tych. W moim garażu stoją obecnie Skoda Scala Style 1.0 TSI DSG z 2020, Audi A3 1.8T 150 KM + LPG z 2002, a od niedawna spełnienie marzeń - Mercedes W124 E-24 (K-Jet, 220 KM) z 1991 roku.