Najlepsze auta dla młodych rodzin

Narodziny dziecka pociągają za sobą wiele zmian w życiu rodziny. Łączą się one z przygotowaniem odpowiedniej przestrzeni dla malucha, między innymi wymagają przystosowania samochodu do wymagań nowego pasażera. Jeśli mamy przestronne i bezpieczne auto, wystarczy kupić odpowiedni fotelik samochodowy, sprawdzić stan techniczny pojazdu i wyczyścić klimatyzację. Jeśli planujemy przewożenie malucha na przednim siedzeniu, powinniśmy zapoznać się również z funkcją dezaktywacji poduszki powietrznej.

Co zrobić, by samochód był jak najlepiej dostosowany do przewozu dziecka?  Jednym tchem można wymienić najważniejsze cechy optymalnego samochodu rodzinnego.

 

Dopasowany fotelik zapewni dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy

Przede wszystkim auto powinno spełniać normy bezpieczeństwa, które określają warunki przewożenia dziecka. Regulują je przepisy Ustawy Prawa o ruchu drogowym, art. 45 w punkcie 4, 5 i 6. Punkt 6 mówi o przewożeniu dziecka w wieku do 12 lat i wzroście do 150 cm, gdzie wymagane jest używanie dopasowanego fotelika, z wyjątkiem przypadków, w których masa lub wzrost dziecka uniemożliwiają zapewnienie mu bezpiecznego fotelika do przewozu dzieci. Artykuł w punkcie 4 zakazuje przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera oraz przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

 

Na rynku mamy pięć grup fotelików dla dzieci:

0 – dla dzieci o wadze do 10 kg

0+ – dla dzieci o wadze 10-13 kg

I – dla dzieci o wadze 9-18 kg

II – dla dzieci o wadze 15-25 kg

III – dla dzieci o wadze 22-36 kg

 

Do bezpiecznego przewozu noworodków i niemowląt w pozycji leżącej używamy nosidełek i fotelików z funkcję leżenia. Można je montować tyłem do kierunku jazdy.

Przestronny samochód to podstawa

Przyjście na świat dziecka zmienia trochę spojrzenie rodzica na motoryzację – przestają liczyć się osiągi czy sportowa sylwetka. Rodzic stawia przede wszystkim na wygodę i bezpieczeństwo jazdy. Samochód rodzinny powinien być przestronny. Dlaczego?

Każdy potrzebuje przestrzeni

Ważna jest wygoda podczas montowania fotelika oraz sadzania w nim dziecka, więc niepożądane w takiej sytuacji są skrępowane ruchy. Ponadto, małe dziecko wymaga uwagi i szybkiej reakcji. Warto wybrać więc auto średniej wielkości, by zapewnić odpowiednio dużą przestrzeń, ale również móc swobodnie dosięgnąć dziecka.

Szczególnie, że dzieci rosną i w mniejszych samochodach, po pewnym czasie, zaczynają dotykać nogami przednich siedzeń. Jeśli więc nie jesteś oazą spokoju, która zniosłaby miarowe kopanie w oparcie przez co najmniej kilkanaście kilometrów, przyciągnij własne siedzenie do samej kierownicy, albo rozważ zakup jednego z polecanych samochodów rodzinnych.

Pojemny bagażnik pomieści wszystkie akcesoria

Jadąc z dzieckiem, chociażby na zakupy, do samochodu musimy zapakować wózek i torbę z kosmetykami czy pieluchami. Jeśli wyruszamy w dalszą podróż, do bagażnika powinno zmieścić się również łóżeczko turystyczne, zabawki czy odzież na kilka dni. Jak wiele miejsca potrzebujemy, przekonamy się przy pierwszej podróży; pojemny bagażnik jest jednak niezbędny. Idealnym rozwiązaniem są również składane kanapy, szczególnie przy samochodach typu VAN. Pozwalają one na spakowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów.

Często więc powiększająca się rodzina zmienia samochodów na tzw. rodzinny, nie bez przesady nazywany „dzieciowozem”.

EuroNCAP przeprowadza crash testy samochodów

Ranking najbezpieczniejszych samochodów corocznie podawany jest przez organizację EuroNCAP. Bezpieczeństwo aut sprawdza się głównie podczas crash testów, w których wykorzystuje się manekiny odpowiadające wielkości i ciężarowi dziecka półtorarocznego oraz trzyletniego. Na ocenę wpływa też przystosowanie samochodu do mocowania fotelika, czytelna instrukcja obsługi czy wyposażenie zabezpieczające.

Dodatki poprawiają komfort jazdy

Kontrola temperatury, rolety, stoliki czy gadżety dodatkowe jedynie poprawiają komfort jazdy i są miłym dodatkiem, szczególnie na dłuższe trasy. Podczas jazdy z noworodkiem, bardzo przydatne są właśnie rolety oraz możliwość kontrolowania temperatury.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jeśli nasz samochód posiada wyżej wymienione cechy, wystarczy zwrócić uwagę na kilka funkcji i elementów, by w pełni przystosować go do przewożenia dziecka.

Dokładne wyczyszczenie samochodu

Mały pasażer wymaga czystego otoczenia. Dziecięce rączki dotykają wszystkiego i niemal zaraz wędrują do buzi. Wymagane jest dokładne odkurzenie wnętrza samochodu, wypranie tapicerki i wyczyszczenie elementów plastikowych.

Do wszystkich czynności trzeba użyć atestowanych środków chemicznych. Niezależnie od rodzaju płynów czy past, samochód przed przewożeniem dziecka należy dobrze wywietrzyć.

Klimatyzacja musi być odgrzybiona i dobrze obsługiwana

Rozsądnie używana klimatyzacja jest dobra dla dziecka, musi być jednak dokładnie i fachowo odgrzybiona. Trzeba również umieć odpowiednio ją regulować.

 

Klimatyzacja Najlepsze auta dla młodych rodzin

 

Aby niska temperatura nie szkodziła

Żeby dziecko nie chorowało po każdej jeździe samochodem z włączoną klimatyzacją, różnica między temperaturą zewnętrzną a wnętrzem samochodu nie powinna przekraczać 6°C.

Jeśli na dworze jest upał, trzeba schłodzić wnętrze samochodu do 20-22°C, wejść z dzieckiem do środka i zaraz wyregulować temperaturę do wymaganego poziomu. Kilkanaście minut przed dojechaniem do celu i opuszczeniem auta warto wyrównać poziomy temperatur, aby dziecko nie doznało szoku termicznego. Strumień powietrza trzeba kierować albo na nogi, albo w stronę sufitu. Nadmuch na twarz daje duże prawdopodobieństwo przeziębienia malca.

Regularne czyszczenie klimatyzacji

W klimatyzacji często rozwijają się grzyby i bakterie, np. bakteria legionelli. Zakażenie legionelią ma objawy podobne do grypy. Ponadto, ta bakteria może prowadzić do alergii oraz wywoływać przewlekły kaszel i chrypę. Warto regularnie wymieniać filtry klimatyzacji, odgrzybiać ją i czyścić, najlepiej w wyspecjalizowanym warsztacie.

Dezaktywuj poduszkę powietrzną, jeśli chcesz przewozić dziecko z przodu

Przepisy prawne dokładnie mówią, że nie można przewozić dziecka w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, jeśli nie dezaktywowaliśmy przedniej poduszki powietrznej. W przypadku zderzenia, siła działająca na fotelik może wręcz zmiażdżyć jadące w nim dziecko.

W nowszych wersjach poduszkę powietrzną można łatwo wyłączyć za pomocą mechanicznego kluczyka zamontowanego w obudowie pilota zdalnego sterowania. Polecane są również specjalistyczne foteliki dla dzieci, które mają chipy automatycznie odłączające poduszkę. Starsze samochody powinniśmy oddać do serwisu, np. w przypadku Mercedesów, których poduszkę można dezaktywować komputerowo. Inne można odłączać samodzielnie, ale zawsze na własną odpowiedzialność.

 

Co jeśli musimy kupić auto rodzinne?

Niestety, jeśli posiadamy samochód sportowy, czy nawet niewielki, miejski i nie jesteśmy w stanie dostosować go do nowych wymagań, powinniśmy zmienić auto.

 

Opel Meriv Najlepsze auta dla młodych rodzin

 

Przy zakupie odpowiedniego modelu samochodu rodzinnego na uwagę zasługuje minivan Opel Meriva. Jest on odpowiednio szeroki, a ponadto posiada drzwi otwierane w systemie Flex Doors. Dzięki temu można łatwiej zamontować fotelik, czy szybciej dostać się do dziecka. Samochód jest wysoki, przestronny i ma nawet stolik.

Toyota również pozytywnie zaskakuje. W modelach Avensis i Auris na brawa zasługuje system prekolizyjny, alarm przypadkowej zmiany pasa ruchu, rozpoznawanie znaków oraz automatyczna zmiana rodzajów świateł. Ponadto Auris, przy wysokich kosztach utrzymania dziecka, pozwala na zaoszczędzenie, chociażby na paliwie. Jak? Dzięki napędowi hybrydowemu z mocnym i pojemnym akumulatorem.

Jeśli ktoś szuka auta tańszego, warto wiedzieć, że w testach bezpieczeństwa dobrze wypada Volkswagen Polo. Uzyskuje wysokie wyniki podczas ocen zderzenia czołowego i bocznego. Interesujące rezultaty mają również: Ford Focus, Volkswagen Touareg i Ford Mondeo.

Citroen C4 Grand Picasso, uważany za synonim samochodu rodzinnego, zaskakująco słabo wypada podczas testów zderzeniowych. Jest jednak przemyślany, przyjazny i ma czytelną oraz wielofunkcyjną deskę rozdzielczą. Auto posiada przestronne wnętrze, a zawieszenie nie pozwala odczuć nawet największych nierówności na drodze. Idealnie dopasowane fotele o ergonomicznych kształtach sprawdzają się szczególnie na długich trasach. To bardzo wygodne auto.

 

Citroen Grand C4 Picasso Najlepsze auta dla młodych rodzin

 

Citroen C3 Picasso jest idealnym, niskobudżetowym minivanem rodzinnym. Polecany jest ze względu na przestronne wnętrze i niebywałych rozmiarów bagażnik. Z uwagi na wyjątkowo sprężyste zawieszenie daje możliwość komfortowej jazdy nawet na duże odległości. To samochód raczej dla większej rodziny, sprawdzi się przy narodzinach bliźniąt bądź kolejnego dziecka.

W zestawieniu nie może zabraknąć również Citroena Berlingo, który z powodzeniem mieści 5-osobową rodzinę i bagaże lub zakupy. Model ma rozsuwane drzwi tylne, wygodny dostęp do tylnej kanapy i pojemny bagażnik. Przyjemna obsługa, czytelna deska rozdzielcza i komfort jazdy zdecydowanie przemawiają na korzyść Citroena. Ponadto samochód jest stosunkowo tani, zarówno w zakupie, jak i podczas eksploatacji.

Jeśli zaś nasza rodzina jest niewielka, powinniśmy być zadowoleni z Nissana Note. Jest niedrogi w utrzymaniu, niewielki i świetnie przystosowany do bezpiecznej i dynamicznej jazdy w mieście.

 

Nissan Note Najlepsze auta dla młodych rodzin

 

 

Narodziny dziecka to więc wyzwanie – dostosowanie samochodu do nowych wymagań jest zadaniem wymagającym staranności. Niestety, nieraz mimo wielu wysiłków zmuszeni jesteśmy do zmiany samochodu. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci w przygotowaniu odpowiedniego miejsca w aucie dla nowego pasażera.

O czym jeszcze powinien pamiętać świeżo upieczony rodzic? Co sprawdziło się w Waszym przypadku?

 

Autorem artykułu jest Darek Koza. Zamiast za kierownicą, zaczął popisywać się przed klawiaturą. Obrał drogę jako redaktor bloga Automator.pl, gdyż potrafi się bezpiecznie wykręcić nawet z najbardziej śliskiego tematu bez żadnej szkody dla siebie, czy innych użytkowników. Czasu za kółkiem nigdy nie uważa za stracony, niezależnie gdzie by dojechał.

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: