Agera RS szybsza niż Chiron!

Bugatti niedługo cieszyło się z oficjalnego rekordu w próbie 0-400-0 km/h. Szwedzi zrobili to szybciej!

 

Konkretnie to Szwedzi z Koenigsegga oraz amerykański właściciel jednego z egzemplarzy Agery RS. Był on pomysłodawcą tego przedsięwzięcia i poświęcił własne auto, by przekonać się czy jest szybsze niż hipermaszyna Bugatti. Koenigsegg nie ma do dyspozycji obiektu takiego jak tor testowy VW w Ehra-Lessien, dlatego próba odbyła się na jednym z lotnisk w Danii. Jest to o tyle istotne, że warunki były mniej sprzyjające ze względu na słabą kondycję nawierzchni pasa startowego.

Uwaga: Agera RS wykonała próbę w 36,44 s, co oznacza pobicie rekordu Bugatti Chirona o przeszło 5,5 sekundy! Przypomnijmy, że Koenigsegg ma silnik o mocy mniejszej niż Chiron (1360 KM vs 1500 KM) i nie ma napędu na wszystkie koła, ale jest znacznie lżejszy. Podczas rekordowego przejazdu kierowca testowy Niklas Lilja przyspieszał do 400 km/h w zaledwie 26,88 sekundy. Aparatura pomiarowa zarejestrowała buksowanie tylnych kół na pierwszych trzech biegach.

Oto film opublikowany przez szwedzkiego producenta:

 

Bartłomiej Puchała

fot. Koenigsegg

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.