Zmiany, zmiany, zmiany – czarny poniedziałek w przepisach

Poniedziałków nie lubi prawie każdy, dzisiejszego na pewno nie polubią kierowcy. Już dawno przepisy o ruchu drogowym nie zmieniły się tak mocno. Warto wiedzieć na co od dziś trzeba uważać!

Zmian, które weszły w życie 18 maja 2015 roku jest kilka. Są to m.in.:

 

  1. Zatrzymanie prawa jazdy – od dziś każdemu, kto przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h policja będzie mogła odebrać dokument uprawniający do kierowania samochodem na okres 3 miesięcy. Jeżeli w tym czasie taki delikwent będzie nadal poruszał się autem, dostanie dodatkowe 3 miesiące kary (razem pół roku). Złapany za trzecim razem w okresie zawieszenia uprawnień, straci je i będzie musiał udać się na kurs od nowa. Co ważne, dotyczy to również fotoradarów!

 

  1. Surowiej dla pijanych – prowadzenie pojazdu pod wpływem grozi od dziś zakazem kierowania od 3 do 15 lat. Ponadto wiąże się to z karą minimum 5 tysięcy złotych. Co ciekawe kara czasowa może zostać skrócona o połowę, gdy w aucie zostanie zamontowana blokada alkoholowa.

 

  1. Młodzi kierowcy – istotny przepis, który młodym kierowcom (do 2 lat od zdania prawka) zabrania przekroczenia prędkości o więcej, niż 30 km/h. Zbagatelizowanie tego przepisu będzie od teraz skutkować cofnięciem uprawnień.

 

  1. Dzieci w fotelikach – zmienia się również przepis dotyczący wożenia dzieci w fotelikach. Znika zapis dotyczący wieku. Od teraz każde dziecka poniżej 150 cm ma obowiązek jeżdżenia w foteliku. Co na to niskie nastolatki? Pewnie zachwycone nie są…

 

Oczywiście to tylko niektóre, najważniejsze zmiany. Co o nich myślicie? Czekamy na Wasze komentarze!

Konrad Stopa

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: