Hybrydy Volvo nabierają elektrycznego rozpędu

Volvo już od jakiegoś czasu intensywnie elektryfikuje swoją ofertę samochodów. Rok 2020 ma być przełomowy. I nie chodzi tylko o hybrydy Volvo!

Obecnie marka Volvo oferuje w swojej gamie 5 modeli hybrydowych typu plug-in oraz kilka modeli z “miękką” hybrydą. Najbliższe kilka miesięcy ma przynieść ze sobą sporo zmian w tym aspekcie. Jest to związane między innymi z planowanymi na rok 2020 nowymi normami ograniczającymi emisję dwutlenku węgla na terenie Unii Europejskiej. Przekroczenie tych norm skutkować ma nakładaniem na producentów sporych kar finansowych. Dlatego też oczywistym ruchem jest próba ograniczenia emisji poprzez poszerzenie gamy modeli auto zelektryfikowanych.

Volvo hybrydy plug-in

Obecnie w ofercie szwedzkiej marki hybrydy typu plug-in dostępne są w modelach XC90 T8 Twin Engine, S90 T8, V90 T8, V60 T8 oraz XC60 T8. W najbliższych miesiącach sytuacja ta ma jednak ulec zmianie. Do gamy modelowej dołączyć ma Volvo XC40 T5 Twin Engine, które zostanie wyposażone w akumulator 400 V oraz w silnik elektryczny. Podobnie jak ma to miejsce w wyższych modelach. Volvo XC40 T5 Twin Engine na tle pozostałych SUVów marki ma wyróżniać napęd wyłącznie na przednią oś.

volvo3 1024x683 Hybrydy Volvo nabierają elektrycznego rozpędu

Miękkie hybrydy Volvo

Volvo wprowadza tak zwane miękkie hybrydy. Wykorzystują one silnik elektryczny o mocy 40 KM i 40 Nm. Jego zadaniem jest wspieranie silnika spalinowego, a w konsekwencji zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Energia magazynowana jest podczas hamowania w akumulatorze 48V. Na początku ten układ trafił do modeli Volvo XC60 D4 AWD i D5 AWD oraz do Volvo XC90 D5 AWD. Warto dodać, że w modelu Volvo XC60 D4 AWD miękka hybryda na początku oferowana będzie wyłącznie z napędem na cztery koła oraz z automatyczną skrzynią biegów.

Miękkie hybrydy mają również otrzymać własne oznaczenie na tylnej klapie. Będzie je charakteryzowała litera “B”. W ten sposób Volvo XC90 D5 AWD będzie oznaczone jako Volvo XC90 B5 AWD. Tak samo nazwa zmieni się w przypadku Volvo XC60 B4 AWD i Volvo XC60 B5 AWD. Układ miękkiej hybrydy pojawi się również w SUV-ach benzynowych z silnikami T5 oraz T6.

volvo4 1024x683 Hybrydy Volvo nabierają elektrycznego rozpędu

Auta elektryczne Volvo

16 października Volvo zaprezentuje światu swój pierwszy w 100% elektryczny samochód. Został on zbudowany na bazie Volvo XC40. Premiera nastąpi o godzinie 19:00 czasu europejskiego. Będzie miała miejsce w Los Angeles. Więcej szczegółów na temat elektrycznego Volvo bazującego na modelu XC40 pojawi się w dniu premiery.

Tekst: Arek Jurczewski
Zdjęcia: materiały prasowe Volvo Car Poland

Dyskusja

komentarzy

Arek Jurczewski

W samochodzie spędza znaczną część swojego życia. Lubi przejażdżki bez większego celu, byle jechać. Ma fioła na punkcie jednego z rodzimych zespołów muzycznych, dlatego przemierzanie kraju wzdłuż i wszerz siedząc za kierownicą nie jest mu obce. Na co dzień jeździ Saabem, który jest niewiele młodszy od niego. W wolnych chwilach lubi samemu pogrzebać przy samochodzie, z różnym skutkiem. Najnowszy cel motoryzacyjny? Zakup auta, doprowadzenie do znośnego stanu, poznanie na wylot i wyruszenie na następną edycję Złombola. Zawodowo związany z informatyką.