Pierwsza e-ciężarówka od Mercedesa

Elektromobilność wkracza w kolejną fazę. Pod samochodach osobowych i dostawczych zaczęły się pojawiać pierwsze elektryczne samochody ciężarowe. Jednym z nich jest eActros od Mercedesa.

Chociaż światowa premiera Mercedes-Benz eActros odbyła się już niemal 4 miesiące temu – pod koniec czerwca bieżącego roku, to dopiero teraz z taśm produkcyjnych zjechał pierwszy pojazd seryjny. Elektryczny Actros produkowany jest w nowej hali produkcyjnej o nazwie Future Truck Center w zakładzie w Wörth.

eActros został wyposażony w  jednostkę napędową z dwoma zintegrowanymi silnikami elektrycznymi współpracującą z dwubiegową skrzynią biegów. W zależności od wersji eActros czerpie energię z trzech lub czterech akumulatorów i może osiągnąć zasięg do 400 kilometrów. Patrząc na rozmiary i masę auta to naprawdę dobry wynik. Dobrze też się zapowiada kwestia ładowania pojazdu. Pojazd można ładować mocą 160kW. Ładowanie trzech akumulatorów na stacji szybkiego ładowania prądem o natężeniu 400 A od 20 do 80 procent zajmuje nieco ponad godzinę.

21C0628 03 1024x682

Na początku eActros będzie dostępny jedynie na wybranych rynkach Europy. W pierwszej kolejności trafi do Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Włoch, Hiszpanii, Francji, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii i Szwecji.

Tekst: Paweł Oblizajek
Zdjęcia: Mercedes

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.