Opel sprzedany PSA za 2.2 mld dolarów

Stało się. Francuzi objęli władanie nad Oplem i Vauxhallem. PSA zostało drugim największym koncernem motoryzacyjnym w Europie.

 

Szczegóły transakcji opublikowano dziś rano, a ostateczna suma zamknie się w 2.3 miliarda dolarów. Tym samym GM pozbyło się nierentownej gałęzi, a PSA przeskoczyło Renault-Nissan w rankingu największych koncernów motoryzacyjnych w Europie. Łączna produkcja PSA zwiększy się o około 1 mln samochodów rocznie. Pod rządy PSA przejdzie 6 zakładów produkcyjnych (w tym gliwicka fabryka), centrum technologiczne w Niemczech oraz ponad 40 tys. pracowników. GM zachował swoje centrum technologiczne w Turynie, gdzie prowadzi projekty międzynarodowe.

Porozumienie zawiera klauzule, która utrzymuje w mocy wszystkie postanowienia wewnętrzne dotyczące każdego z zakładów produkcyjnych. PSA zapewniło też rządy Niemiec i Wielkiej Brytanii o przeprowadzeniu restrukturyzacji bez zwalniania pracowników. O podobne deklaracje starają się też władze Hiszpanii i Polski, gdzie również produkowane są Ople.

Opel i Vauxhall wciąż będą wykorzystywać technologię i własność intelektualną GM do czasu, aż we wszystkich modelach dokona się konwersja na platformy PSA w następnych latach. Warto wspomnieć, że współpraca Francuzów i Amerykanów trwa już od 2012 r., a jej owocami są bliźniacze konstrukcje Peugeot 3008/Opel Crossland X oraz Peugeot 5008/Opel Grandland X.

 

Bartłomiej Puchała

fot. Opel

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: