Najciekawsze kreacje Rolls-Royce’a AD 2016

Klienci marki Rolls-Royce należą do najbardziej wybrednych na świecie, a firma musi odpowiadać na ich potrzeby. Zobaczcie co brytyjscy artyści są w stanie zrobić na specjalne zamówienie.

 

Nie bez powodu używam słów ‘artyści’ i ‘kreacje’, gdyż ręczne wykończenia w samochodach Rolls-Royce często ocierają się o sztukę. Z drugiej strony klienci mają prawo tego oczekiwać od samochodów kupowanych za setki tysięcy czy miliony funtów.

Rolls-Royce w 2016 zanotował drugi najlepszy rok w historii, bo do klientów trafiło 4011 sztuk wszystkich modeli. Lepszy był tylko 2014 rok gdy sprzedano o 52 samochody więcej. Nacieszcie oczy najciekawszymi egzemplarzmi jakie opuściły manufakturę w Goodwood.

 

  1. Kreacje na otwarcie sezonu w Porto Cervo

Porto Cervo to kurort na północnych brzegach Sardynii, gdzie lubią spędzać wakacyjny czas możni tego świata. W tym roku na specjalnym evencie Rolls-Royce zaprezentował dwa samochody. Pierwszym z nich jest Wriath, polakierowany w dwóch odcieniach szarości. Wyróżnikiem tego egzemplarza jest wyjątkowe wnętrze obłożone purpurową skórą z niebieskimi, szarymi i czarnymi akcentami. Część wykończeń wykonano ze skóry strusia. Drugi samochód to model Dawn w pięknym szmaragdowym lakierze z beżowo-zielonym wnętrzem. Jego cechą charakterystyczną jest wykończenie drewnem tekowym całego wnętrza, łącznie z bagażnikiem. Ponadto na konsoli centralnej znalazł się iście jubilerski wyrób – emblemat odnoszący się do Porto Cervo wykonany ze szmaragdów, białego złota i macicy perłowej.

 

nr1 2 Najciekawsze kreacje Rolls Roycea AD 2016

 

  1. ‘Blue Magpie’ Phantom Drophead Coupe

Ten Phantom powstał na zamówienie klienta z Tajwanu. Wyspa ta jest jedynym miejscem występowania sroki niebieskiej na całym świecie, dlatego zwierzę to stało się jednym z tamtejszych symboli. Wizerunek tego ptaka pojawił się w formie naszywki na wszystkich zagłówkach. Auto polakierowano na kolor błękitny Silverlake z maską Andalusian White i wnętrzem Arctic White. Dodatkowo figurka Spirit of Ecstasy na masce została wykonana ze złota. Tego samego metalu użyto do wykończenia unikatowych felg.

 

nr2 Najciekawsze kreacje Rolls Roycea AD 2016

 

  1. Pebble Beach Dawn

Ten egzemplarz Dawna polakierowano w odcieniu wykonanym na zlecenie klienta. Lakier nazwano ‘Fux Blue’ od jego nazwiska jednocześnie dając zastrzeżenie, że nigdy nie trafi do samochodów zamówionych przez kogoś innego. Całe wnętrze tego egzemplarza zostało wykonane ze skóry w odcieniu Arctic White.

 

nr3 Najciekawsze kreacje Rolls Roycea AD 2016

 

  1. Phantom EWB

Największy z modeli Rolls-Royce na dodatek w wersji Extended Wheelbase, czyli z przedłużonym rozstawem osi. Zamówienie pochodziło z Bliskiego Wschodu, a klient zażyczył sobie tylne podłokietniki i konsolę centralną ze wzorem tygrysiego futra.

 

nr4 Najciekawsze kreacje Rolls Roycea AD 2016

 

Jak widać w Goodwood nie boją się wymagających klientów i ich dziwnych upodobań. Każde życzenie możliwe do wykonania zostaje wykonane, a wszystko jest kwestią ceny. Obecny rok może być jeszcze lepszy dla Rolls-Royce’a, gdyż zadebiutuje nowy Phantom. W przygotowaniu jest także pierwszy SUV marki na razie znany jako ‘Project Cullinan’, ale poczekamy na niego aż do 2018 r.

 

Bartłomiej Puchała

fot. Rolls-Royce

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.