Historia BMW

W dzisiejszych czasach marka BMW kojarzy nam się przede wszystkim z szybkimi i luksusowymi samochodami oraz motocyklami. Warto jednak wspomnieć, że swoją popularność zdobyła jednak dzięki produkcji lotniczej. Oto kilka najważniejszych wydarzeń w historii marki BMW.

 

Początki marki

Bayerische Flugzeug Werke, czyli w skrócie BMW powstało w 1916 roku, jej założycielem był Karl Rapp, który produkował silniki lotnicze, motocyklowe, a także hamulce kolejowe. Pierwszy motocykl tej marki ukazał się w 1923 roku, natomiast do pojawienia się pierwszego samochodu musieliśmy poczekać do 1928 roku.

Pierwszym modelem był Dixi 3/15, który budowany był na licencji brytyjskiego Austina Seven. Samochód ten zrobił prawdziwą furorę w świecie motoryzacyjnym – mógł osiągnąć prędkość do 80 km/h, a także posiadał otwierany dach. Jego ulepszony model – DA/2 – wyposażony był w nadwozie wykonane w całości ze stali.

BMW 303 to z kolei pierwszy model, który w całości został zaprojektowany przez tę markę, swoją premierę miał w 1933 roku. To, czym wyróżniał się ten samochód, to z pewnością 6-cylindrowy silnik o pojemności 1,2 litra.

 

Rozkwit marki BMW

Podczas II Wojny Światowej marka BMW przeżywała ciężki okres – fabrykę przejęto, zakład w Monachium uległ zniszczeniu, a ZSRR przejęło Eisenach, gdzie produkcja nastawiona była na przemysł zbrojeniowy oraz wytwarzano silniki do samolotów. Gdy po wojnie próbowano powrócić do produkcji, okazało się to nie lada wyzwaniem.

Dopiero w roku 1951 pojawił się pierwszy powojenny model BMW 501. W latach 60-tych marka zajęła się produkcją samochodów klasy średniej, natomiast lata 70-te to czas wielkich zmian – do zarządu firmy dołączył Eberhard von Kuenheim, a zyski marki wzrosły kilkukrotnie. Rok 1972 to premiera pierwszego modelu BMW Serii 5, która swoją popularność utrzymuje do dnia dzisiejszego.

W latach 90-tych doszło do wykupienia przez markę BMW angielskiego Rover Group, jednak nie była to zbyt udana inwestycja. Jedyną pozostałością do dnia dzisiejszego są prawa do marki Mini. Pod koniec XX wieku pojawił się również model X5, który zrewolucjonizował pogląd na markę i zapewnił jej wysokie dochody. Obecnie znajdziemy w ofercie więcej SUV-ów: X1, X3, X5, a także X6.

Samochody marki BMW produkowane są nie tylko w Niemczech, ale również w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Republice Południowej Afryki, a także w Chinach.

 

Skąd wzięło się popularne logo marki BMW?

Wielu osobom wydaje się, że logo wywodzi się od śmigła samolotu, lecz dowiedziono, iż nie do końca jest to zgodne z prawdą. Sprawą zajął się historyk Kai Jacobsen, który pracował dla marki BMW.

Okazuje się bowiem, że okrągły kształt został zaczerpnięty od znaczka firmy RAPP Motorenwerke, z której wywodzi się BMW. Z kolei biało-niebieska szachownica to nic innego, jak kolory bawarskiej flagi.

Logo to zostało po raz pierwszy użyte w druku w 1918 roku. Pierwszym pojazdem, który posiadał legendarne dziś logo marki BMW był motocykl marki BMW, model R32 z 1923 roku, a pierwszym samochodem BMW 3/15 PS z 1927 roku.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez BMW TEAM, salon BMW z Długołęki koło Wrocławia

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: