Zima zaskakuje kierowców niemal każdego roku, -czasami przychodzi już pod koniec listopada, innym razem dopiero w lutym. Bez względu na to, kiedy pojawi się pierwszy śnieg, warto odpowiednio przygotować się do zimy. Przygotowania powinni objąć nie tylko pojazdy, ale również nas samych. O czym w szczególności warto pamiętać?
Jak przygotować się do zimowej jazdy?
Warunki na drogach zimą można określić jako mało sprzyjające. Najtrudniejsze dni to te, gdy spadnie pierwszy śnieg – powierzchnia jest pokryta warstwą lodu, a dodatkowo sama jezdnia może być słabo widoczna. Jeśli do tej pory nie poruszaliśmy się po tego typu nawierzchni, warto wybrać się w trasę z bardziej doświadczonym kierowcą, który w razie potrzeby będzie w stanie przejąć prowadzenie. Zanim ruszymy w trasę, powinniśmy poczynić odpowiednie przygotowania. Pamiętajmy zwłaszcza o:
- ciepłej kurtce,
- obuwiu zimowym,
- dodatkowych akcesoriach, takich jak szalik, czapka czy rękawiczki,
- elementach odblaskowych.
Przydadzą się one zwłaszcza w przypadku, gdy samochód odmówi nam dalszej jazdy, a my będziemy tym samym zmuszeni wezwać pomoc. Niemniej jednak prowadzenie pojazdu w puchowej kurtce czy rękawiczkach nie będzie najlepszym pomysłem. Zadbajmy przede wszystkim o nasz komfort oraz swobodę ruchu. Przygotowując się do jazdy samochodem, zabierzmy ze sobą ciepły napój oraz kaloryczną przekąskę. Jeśli przyjdzie nam czekać na pomoc w kilkustopniowym mrozie, będziemy mogli się rozgrzać.
Jak przygotować samochód na zimę?
Przygotowania samochodu do zimy najczęściej rozpoczynają się już w październiku albo listopadzie. To właśnie wtedy wymieniamy opony na zimowe, zapewniając sobie lepszą przyczepność do nawierzchni, a tym samym bezpieczeństwo jazdy. Nie zapomnijmy o wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy. Letni może bowiem zamarznąć, co uniemożliwi nam wyczyszczenie szyby. Gadżety, które przydają się zimą, to także:
- linka holownicza,
- apteczka,
- saperka,
- gumowe dywaniki,
- latarka.
Saperka przyda się zwłaszcza w przypadku utknięcia w zaspie, pozwalając łatwiej się z niej odkopać. Gumowymi dywanikami można natomiast posiłkować się, chcąc zapewnić oponom lepszą przyczepność do podłoża. Latarka sprawdza się w sytuacji, gdy samochód odmówi nam posłuszeństwa w trakcie jazdy, a my będziemy mogli dzięki niej sprawdzić, co właściwie się stało. Pamiętajmy, że zimą zmrok zapada już w okolicach godziny 16, dlatego latarkę warto mieć przy sobie także podczas powrotu do domu z pracy czy z zakupów. Zimą może przydać się również dodatkowe ubezpieczenie Assistance, zwłaszcza jeśli planujemy wyjazd w góry. Ubezpieczenie Assistance na Warta.pl to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zapewnić sobie bezpieczeństwo i ochronę na wypadek zdarzenia losowego.
Jak bezpiecznie jeździć zimą?
Zimą na drogach musimy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z opadami śniegu. Musimy też dostosować prędkość pojazdu do warunków atmosferycznych. Kierownicą ruszamy delikatnie, unikając gwałtownych ruchów, które często są przyczyną zimowych wypadków. W poradniku na Warta.pl znaleźć można więcej cennych informacji na temat tego, jak prowadzić pojazd zimową porą. Pojawia się jednak pytanie, czy do zimowego wyjazdu, na przykład w góry, również trzeba się specjalnie przygotować? W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy nasz samochód poradzi sobie w trudnych warunkach. Wybierzmy się na dodatkowe badanie techniczne, które pozwoli wykryć ewentualne nieprawidłowości. Podobnie postępujemy w sytuacji, gdy uczestniczyliśmy w kolizji lub wypadku drogowym. Bezpieczna jazda zimą to również zwiększona koncentracja w obszarach leśnych. Zwierzęta w porze zimowej szukają pożywienia, nierzadko przemierzając lasy i drogi. Niestety, są słabo widoczne, a wypadki z ich udziałem bywają tragiczne w skutkach nie tylko dla samych zwierząt, ale również dla naszego pojazdu.
Opony wielosezonowe – czy poradzą sobie w zimowych warunkach?
Opony wielosezonowe, jak sama nazwa wskazuje, powinny poradzić sobie w każdych warunkach pogodowych. Warto jednak pamiętać, że o ile w mieście wielosezonówki zwykle nie generują żadnych problemów, o tyle w górach mogą okazać się niewystarczające. Jeśli dużo podróżujemy lub nie mamy dużego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów zimą, lepiej postawić na opony sezonowe. Ich wymiana nie jest dla kierowców niczym przyjemnym, ale z drugiej strony to właśnie opony sezonowe gwarantują bezpieczeństwo w skrajnie trudnych warunkach. Warto więc rozważyć pozostanie przy nich, i to pomimo licznych niedogodności.
Źródło: Warta / art. sponsorowany