Na ulicach polskich miast, ale też na obwodnicach, autostradach i drogach gminnych pojawia się coraz więcej samochodów. Większe zagęszczenie poruszających się pojazdów zwiększa ryzyko wystąpienia różnych zdarzeń drogowych, w tym kolizji czy wypadków. Aby móc skutecznie domagać się odszkodowania lub po prostu być w stanie udowodnić swoją rację przed sądem, warto posiadać sprawny i podłączony wideorejestrator. Poniżej krótkie zestawienie różnego typu urządzeń i omówienie ich funkcji.
Co przemawia za zakupem i montażem wideorejestratora?
Będąc na drodze, możesz być świadkiem wielu różnych sytuacji, w tym kolizji czy wypadków. Jeśli masz zamontowany wideorejestrator, zyskujesz w ten sposób niezaprzeczalny dowód na zaistnienie danych okoliczności. Nagranie może być dowodem w sprawie – nie tylko Twojej, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Wideorejestrator może być też pomocny w dochodzeniu odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej.
Czym jest wideorejestrator?
Najpopularniejsze rejestratory samochodowe mają kilka wspólnych cech. Zazwyczaj są montowane w obrębie przedniej szyby (na lub za lusterkiem, na desce rozdzielczej itp.) lub analogicznie z tyłu. Większość z nich jest wyposażona w niewielki ekran o przekątnej do 2 cali. W zależności od modelu, wideorejestratory mogą być zasilane bateryjnie bądź przy użyciu gniazdka samochodowego. Zasadniczą rolą urządzenia jest nagrywanie obrazu znajdującego się przed maską lub z tyłu pojazdu w czasie jego użytkowania.Zapis wideo znajduje się zwykle na karcie pamięci.
Jakie są rodzaje rejestratorów dostępne w sklepach?
Jeśli chodzi o nowoczesne wideorejestratory na empik.com, jednym z najczęściej wybieranych jest kamera samochodowa montowana na szybie. Tego rodzaju sprzęt jest popularny dlatego, że montaż jest bezproblemowy i nie wymaga przerabiania żadnego elementu wyposażenia. Często urządzenie nie wymaga nawet dodatkowego uchwytu, gdyż jest wyposażony w przyssawkę. Gotowe nagrania można przeglądać zarówno na ekranie urządzenia, jak też na wyświetlaczu w telefonie czy komputerze – po uprzednim przełożeniu karty pamięci. Coraz powszechniejsze stają się wideorejestratory mogące nawiązać łączność z napisaną pod nie aplikacją mobilną, dzięki czemu pobieranie i przeglądanie filmów może odbywać się bez konieczności wyjmowania karty microSD.
Wideorejestrator w lusterku oraz urządzenie z kamerą cofania – czym się charakteryzują?
Wideorejestrator w lusterku to dyskretniejsza opcja, która nie ingeruje w pole widzenia kierowcy. Urządzenie może zastąpić fabryczne lusterko samochodowe lub stanowić nakładkę na jego zewnętrzną część. Koniecznie zajrzyj do przygotowanego przez nas rankingu https://www.empik.com/pasje/top-10-wideorejestratorow-ranking,128216,a, aby znaleźć urządzenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb.
Praktycznym rozwiązaniem dla osób korzystających z wideorejestratora z kamerą cofania jest opcja rejestratora zintegrowanego z nią. Pozwala to rejestrować obraz wychwytywany przez tylny obiektyw. Daje to też kilka dodatkowych opcji, jak na przykład asystent parkowania.
Nawigacja zintegrowana z rejestratorem – praktyczny wybór na co dzień
Zawodowi kierowcy korzystający z wielu urządzeń zajmujących cenną przestrzeń cenią sobie rejestratory zintegrowane z nawigacją. Sprzęt tego typu zamocowany w dogodnym miejscu pozwala na szybkie przełączanie między odpowiednimi widokami. Ekrany mogą być w większych rozmiarach, przez co użytkownik może cieszyć się większą wygodą korzystania z nich. Z racji licznych zalet tego typu wideorejestratory są chętnie wykorzystywane przez osoby zawodowo związane z przewozem towarów.
Wideorejestratory przeznaczone do użytkowania z jednośladami charakteryzują się łatwym montażem w wielu miejscach pojazdu. Te, które można zintegrować z układem elektrycznym motocykla, umiejscawia się zwykle w okolicach kierownicy. Alternatywą idealną dla rowerzystów są wideorejestratory montowane na kasku. Są one zasilane bateryjnie i wykazują sporą odporność na pojawiające się podczas jazdy wstrząsy.
Które aspekty należy brać pod uwagę, wybierając nowy wideorejestrator?
Podczas podejmowania decyzji zakupowej należy uwzględnić przede wszystkim rozdzielczość obrazu, jaką dysponuje nowe urządzenie. Jest ona zależna od solidnego montażu sprzętu, ale też od jakości zastosowanego obiektywu. Bardzo często rejestratory dają możliwość ustawienia jakości w różnych rozdzielczościach, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca na karcie pamięci. Nie bez znaczenia jest także liczba klatek na sekundę (FPS). Niektóre modele mają z góry narzuconą wartość tego parametru. Inne zaś pozwalają na ich samodzielne ustawienie. Standardem dającym płynny obraz są 24 klatki na sekundę. Mniejsza wartość może skutkować skokowym obrazem, a podczas odtwarzania może umknąć bardzo wiele szczegółów, takich jak trasa obiektów znajdujących się przed maską.
Nagrywanie w pętli – co warto o nim wiedzieć?
Funkcja nagrywania w pętli może mieć kluczowe znaczenie w przypadku osób, które nie chcą zastanawiać się, jak zarządzać miejscem na karcie pamięci i co się dzieje ze starym materiałem. Urządzenie, zamiast zapisywać jeden długi film, robi cięcia, aby filmy miały określoną długość i w momencie powstawania nowego fragmentu automatycznie usuwa te najstarsze i niepotrzebne.
Źródło: Empik / art. sponsorowany