Test: Tablet Archos 101 XS 2

Świat opanowała moda na Apple. Wszyscy chcą mieć iPhony, iPady itp. Co zrobić gdy nas na to po prostu nie stać? Z odpowiedzią przychodzi francuski producent Archos z tabletem 101 XS 2. Za dużo mniejsze pieniądze możemy mieć tak samo duże i wydajne urządzenie.

Rozmiar netbooka rzuca się w oczy od pierwszego wejrzenia, a biała obudowa z głośnikami w stylu starych telewizorów powiększa optycznie i tak duże urządzenie – Archos 101 XS 2 jest większy niż niektóre małe laptopy. Całość, wraz z dodatkową klawiaturą Bluetooth (posiada podpórkę oraz gniazdo ładowania, a także magnesy utrzymujące tabletu), stanowi ciekawą stację komputerową, a przy tym wygląda bardzo nowocześnie.

Wspominając już o klawiaturze jest ona bardzo płaska (273 x 169 x 5 mm o wadze dwustu gramów.), a jej układ różni się znacznie od standardowej. Pozamieniane litery oraz przyciski funkcyjne dedykowane są specjalnie pod to urządzenie, więc należy się po prostu przyzwyczaić. Niestety do tej pory nie ogarnąłem tego, jak robi się polskie znaki. Na szczęście zostaje jeszcze klawiatura wirtualna, którą można włączyć w każdej chwili.

Wykonanie Archosa stoi na wysokim poziomie. Co prawda ekran szybko się brudzi, ale jest odporny na zarysowania. Co ciekawe nawet kilka upadków tabletu nie zrobiło na nim najmniejszego wrażenia. Poza tym spasowanie elementów jest wzorcowe, więc sądzę, że sprzęt ten wytrzyma sporo czasu.

Jeśli chodzi o garść informacji technicznych to: ARCHOS 101 XS 2 pracujący pod kontrolą systemu Google Android w wersji 4.2.2 Jelly Bean wyposażony został w 10.1-calowy wyświetlacz wykonany w technologii IPS o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Moc obliczeniową zapewnia 4-rdzeniowy układ Rockchip RK3188 o częstotliwości taktowania 1.6 GHz z 4-rdzeniowym układem graficznym Mali-400 taktowany zegarem 533 MHz, którego wspiera 2-gigabajtowa pamięć operacyjna RAM. Zaś na dane oraz aplikacje zarezerwowane zostało 16 GB wewnętrznej pamięci z możliwością dalszej rozbudowy poprzez wykorzystanie slotu kart micro SD.

 

archos 101xs2 types Test: Tablet Archos 101 XS 2

 

Całość gwarantuje nam naprawdę wydajny sprzęt, który spokojnie może zastąpić przenośnego netbooka. Jest on idealnym rozwiązaniem w podróży, a duży panoramiczny ekran świetnie wyświetla filmy czy gry. Niestety rozmiar tabletu (273 x 169 x 10.1 mm i waga 636 gramów ) powoduje, że mieści się on jedynie do sporej, średnio mobilnej torby.

W wyposażeniu tabletu znalazło się miejsce dla dwuzakresowej karty sieciowej z WiFi Direct oraz Wireless display, Bluetooth, odbiornika GPS, wyjścia mini HDMI, portu micro USB z OTG, 2-megapikselowego aparatu głównego oraz kamery frontowej o tej samej matrycy.

Cały zestaw kosztuje ponad 1000 zł. Fakt, że nie jest to najniższa cena i wydaje mi się, że producent mógłby wycenić sprzęt trochę taniej, zwłaszcza że w Polsce nie jest on popularny. Mimo to Archos 101 XS 2 to dobry kombajn do codziennej rozrywki. Jeśli chodzi o pracę, byłaby na nim trudna, ale od czego są standardowej wielkości komputery…

Konrad Stopa

Fot: Archos

 

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: