Kupno samochodu wiąże się z wieloma formalnościami, jak np. zapłacenie podatku, wykupienie ubezpieczenia OC czy zarejestrowanie auta. W przypadku sprzedaży pojazdu, również jesteśmy zobligowani do wypełnienia różnych obowiązków. Co należy wiedzieć, gdy sprzedajesz samochód? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Zgłoszenie sprzedaży auta – czy trzeba to zrobić?
Posiadanie własnego samochodu to bez wątpienia wygoda. Dzięki niemu można szybko i wygodnie przemieścić się z jednego punktu do drugiego i przewieźć ciężkie rzeczy, jednak oprócz przywilejów, wiążą się także z nim pewne obowiązki. Jednym z nich jest wykupienie polisy OC, bez której nie można legalnie poruszać się po polskich drogach. Polisa ta chroni właściciela pojazdu przed koniecznością pokrywania kosztów napraw szkód z własnej kieszeni, gdy np. spowoduje stłuczkę. Co ważne, polisa przypisana jest do auta, a nie do człowieka, dlatego jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemności np. utraty zniżek za bezszkodową jazdę, gdy nowy właściciel Twojego auta spowoduje szkodę, zgłoś sprzedaż auta. Kolejną ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest fakt, że w razie popełnienia przestępstwa służby ustalą, że auto sprawcy posiada tablicę rejestracyjną przypisaną do Twoich danych. Wówczas będziesz musiał się tłumaczyć przed policją, że nie Ty prowadziłeś auto. Musisz też wiedzieć, że obowiązek zgłoszenia sprzedaży jest nakazany przez ustawę, a za jego niedopełnienie grozi kara finansowa. Jeśli sprzedałeś auto np. za 100 tysięcy złotych i kupujesz kolejny samochód za gotówkę, Urząd Skarbowy może dociekać, skąd miałeś na to pieniądze. Pamiętaj, że dochód ze sprzedaży powinieneś rozliczyć z fiskusem, wyjątkiem będą tylko:
- renty,
- świadczenia socjalne (zasiłki, Rodzina 500+, zapomogi z MOPS czy GOPS itd.),
- stypendia,
- dodatki kombatanckie,
- alimenty i świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.
Jak zgłosić sprzedaż samochodu?
Jeśli zastanawiasz się dokładnie jak zgłosić zbycie pojazdu?, wiedz, że wcale nie jest to takie trudne. Odkąd została utworzona baza CEPIK, należy jedynie zgłosić sprzedaż samochodu w wydziale komunikacji i do ubezpieczyciela. Zrób to jak najszybciej, by uniknąć nieprzyjemności. Jakie dokumenty będą Ci potrzebne? Dokumentem niezbędnym do zgłoszenia zbycia pojazdu jest przede wszystkim dokument potwierdzający przeniesienie własności. Może to być umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura VAT. Poza tym będziesz potrzebował także:
- zawiadomienia o zbyciu pojazdu,
- kopii dokumentu potwierdzającego przeniesienie własności pojazdu,
- dokumentu tożsamości ze zdjęciem (czyli np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, w przypadku cudzoziemców – karta pobytu).
Co ważne, możesz zgłosić sprzedaż samochodu przez Internet, korzystając z Profilu Zaufanego, ale także udając się do Wydziału Komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Możliwe jest także wysłanie wszystkich dokumentów pocztą tradycyjną na adres Wydziału Komunikacji, jednak jest to najdłuższa droga do załatwienia sprawy.
Zgłoszenie sprzedaży pojazdu – jakie informacje musi zawierać?
W zgłoszeniu sprzedaży pojazdu należy zawrzeć informację na temat sprzedającego auto, więc jako dotychczasowy właściciel musisz podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL. Konieczne będą także dane sprzedawanego auta, czyli marka oraz model pojazdu, rok produkcji, numer rejestracyjny oraz VIN. Nie zapominaj także o danych nowego właściciela. Jeśli któraś ze stron jest firmą, potrzebna będzie jej nazwa, adres siedziby oraz NIP/REGON. Pamiętaj, by dokładnie sprawdzić poprawność wszystkich danych przed złożeniem dokumentów, zarówno swoich, nowego właściciela, jak i auta, by uniknąć później nieprzyjemnych sytuacji.
Ubezpieczenie OC – co z niewykorzystaną polisą?
W Polsce każde zarejestrowane auto musi posiadać aktualną polisę OC. Za jej brak grozi wysoki mandat. Jeśli sprzedajesz auto, a polisa jest jeszcze ważna przez wiele miesięcy, możesz się obawiać, że stracisz pieniądze, są jednak sposoby, aby tego uniknąć. Możesz oczywiście doliczyć cenę niewykorzystanej polisy do ceny auta, by zyskać pewność, że nic nie stracisz, ale także porozumieć się z osobą kupującą Twoje auto. Gdy nowy właściciel pojazdu wypowie trwającą umowę z ubezpieczalnią, otrzymasz zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Pamiętaj, by w ciągu 14 dni od sprzedaży pojazdu poinformować swojego ubezpieczyciela, że Twoje auto zmieniło właściciela i podaj mu jego dane. Wówczas wszystkie prawa oraz obowiązki przejdą na nowego właściciela. To właśnie on może także kontynuować Twoją polisę, jeśli jest ona dla niego odpowiednia. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że podczas wyceny polisy brane są pod uwagę nie tylko dane auta, ale także właściciela. Ponowne przeliczenie składki u tego samego ubezpieczyciela może już dla innego kierowcy nie być tak korzystne. Porównanie ofert i obliczenie składki ubezpieczenia samochodu, można otrzymać, korzystając przykładowo z porównywarki cen ubezpieczeń, dostępnej m.in. tutaj.
Źródło: Ubezpieczeniaonline.pl / art. sponsorowany