Rusza druga edycja akcji „Jedź Bezpiecznie”!

Przez ostatnie dwa tygodnie października odbędzie się druga już edycja akcji „Jedź Bezpiecznie”, której głównym organizatorem jest firma Organika. Jest to akcja mająca na celu uświadomienie kierowców, w często zapomnianej przez nich kwestii – dbania o stan i jakość płynu hamulcowego. Dzięki partnerstwu sieci stacji paliw Moya, a także sieci warsztatów Norauto, kontrola płynu jest darmowa i ogólnodostępna we wszystkich placówkach spod znaku obu tych firm partnerskich.

 

Badania wykazują, iż prawie jedna czwarta wypadków drogowych, przyczyną których jest niesprawność samochodu, spowodowana jest właśnie przez niesprawny układ hamulcowy. Co jeszcze bardziej przerażające, aż 65% pojazdów poruszających się po polskich drogach ma płyn hamulcowy nadający się do natychmiastowej wymiany. Co to oznacza? A mianowicie to, że Polacy nagminnie zaniedbują ten jakże ważny aspekt bezpieczeństwa drogowego. Firma Organika, przy okazji pierwszej edycji akcji „Jedź Bezpiecznie” przeprowadziła wśród kierowców ankietę, której wyniki zdają się potwierdzać powyższe moje obawy.

W ankietach badaliśmy świadomość kierowców, dotyczącą konieczności wymiany płynu hamulcowego, jego znaczenia dla pojazdu, częstotliwości tej czynności, oraz miejsca takowej wymiany. Okazuje się, że jedynie 10% kierowców regularnie i zgodnie ze sztuką wymienia płyn hamulcowy. Co więcej, okazuje się, że aż 81% warsztatów samochodowych nie zachęca swoich klientów do wymiany płynu hamulcowego, nawet przy okazji wymiany tarcz i klocków hamulcowych. Te dane są zatrważające i dają do myślenia – alarmuje Wioletta Wilisz z firmy Organika.

664 1024x682

Zapewne takie, a nie inne wyniki owej ankiety zainspirowały twórców akcji „Jedź Bezpiecznie” do jej wydłużenia w stosunku do poprzedniej edycji. Wtedy to kierowcy mogli bezpłatnie kontrolować swoje pojazdy w dwa weekendy, teraz są to aż dwa tygodnie (15-31 października), gdzie kierowcy mogą za darmo skontrolować jakość swojego płynu hamulcowego. Dokonać tej czynności można na każdej z około stu stacji paliw Moya, gdzie specjalnie przeszkolony pracownik, będzie mógł wykonać badanie. Jednak nie jest to jedyna możliwość. Sieć warsztatów Norauto, od tego roku dołączyła do akcji organizowanej przez Organikę i tam również – przez te dwa tygodnie – można dokonać darmowej kontroli.

Moim zdaniem jest to najważniejszy płyn w samochodzie, gdyż ma on bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo w sytuacjach zagrożenia. Od jego stanu i jakości może zależeć zdrowie i życie nas samych, ale również naszych pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Tym bardziej cieszy nas udział w tej akcji, gdyż mamy poczucie, że pomagając ludziom kontrolować jakość ich płynu hamulcowego, wpływamy bezpośrednio na bezpieczeństwo naszych klientów – mówi Rafał Pietrasina, Prezes Zarządu Anwim SA, właściciela sieci Moya.

 

Na konferencji prasowej poświęconej akcji „Jedź Bezpiecznie” nie obyło się bez prezentacji kontrolnego badania jakości płynu hamulcowego. Samo badanie i odczytanie wyniku zajmuje maksymalnie 30 sekund. Wraz z otwarciem maski, dostaniem się do zbiorniczka płynu hamulcowego, być może jest to nieco ponad minuta. Wydaje się jednak, że warto poświęcić ją na sprawdzenie tego jakże ważnego dla kierowcy aspektu bezpieczeństwa.

Badanie odbywa się na zasadzie rezystencji, czyli oporu. Im więcej wody w płynie hamulcowym, tym opór wyższy i wynik badania gorszy. Nasi partnerzy przeprowadzają badania profesjonalnymi urządzeniami, a wyniki pojawiają się właściwie od razu, w postaci kolorowych lampek. Kolor zielony oznacza dobrą jakość badanego płynu. Kolor żółty oznacza, że płyn nosi już ślady zużycia, lecz nadaje się jeszcze do eksploatacji. Kolor czerwony zaś, to znak, że płyn nadaje się już do natychmiastowej wymiany – tłumaczy Sylwester Szymalak, Prezes Zarządu Zakładów Chemicznych Organika.

 

 

Tekst i zdjęcia:

Artur Ostaszewski

 

 

Dyskusja

komentarzy