Prędzej czy później, każdy kierowca staje przed problemem wyboru właściwych opon dla swojego samochodu. Na rynku możemy znaleźć dużo rozmaitych marek i modeli, dostosowanych do samochodów różnego typu: od małych, miejskich osobówek, poprzez większe hatchbacki i SUV-y, do dużych vanów i furgonetek. Gdy zaczynamy poszukiwać opon w sklepie lub w internecie natrafiamy jednak na całą masę rozmaitych, często niezbyt jasnych, oznaczeń. Jak je odczytywać? Na co zwracać uwagę?
Na początek: etykieta
O 2012 roku na terenie całej Unii Europejskiej producenci opon mają obowiązek etykietowanie swoich wyrobów. Co oznaczają symbole, które możemy znaleźć na etykiecie? Wskazują one kolejno na: klasę efektywności paliwowej, drogę hamowania na mokrej nawierzchni oraz poziom głośności. Pierwszy parametr określa opór jaki stawia opona podczas toczenia się po drodze. Im jest mniejszy, tym mniej paliwa spalimy i tym wyższą klasę otrzymuje produkt. Kolejny parametr określa drogę hamowania na mokrej nawierzchni przy 80 km/h. Ostatni zaś w decybelach pokazuje hałas wytwarzany przez oponę w trakcie jazdy.
Litery i cyfry
Z kolei na samej oponie możemy odnaleźć niekiedy prawdziwe wężyki składające się z cyfr i liter. Na dodatek mogą się one nieco różnić w zależności od producenta. Przykładowo oglądamy oponę, na której znajduje się następujący zapis: 205/65R 16 91V TL. Co to wszystko oznacza?
Pierwsza cyfra, czyli to szerokość opony wyrażona w mm. Następujące po niej 65 określa stosunek wysokości do szerokości w procentach, tutaj – 65%. R to symbol wskazujący na konstrukcję wewnętrzną opony, w tym wypadku radialną, która przeznaczona jest dla samochodów. Kolejna cyfra, tutaj 16 oznacza wewnętrzną średnicę osadzenia, czyli średnicę felgi wyrażoną w calach. Następne dwie cyfry to indeks nośności określający maksymalne obciążenie dla opony w podczas maksymalnej prędkości dopuszczalnej przez producenta. Uwaga, wartość ta nie jest podawana w kilogramach! Należy w odpowiedniej tabeli sprawdzić jak dana wartość przekłada się na kilogramy. W tym przypadku 91 odpowiada 615 kilogramom. Litera V to z kolei oznaczenie indeksu prędkości, który podobnie jak indeks nośności należy sprawdzić w tabeli. V oznacza, że maksymalna prędkość dla danej opony to 240 km/h. Następujące po indeksie prędkości litery związane są z budową oraz procesem produkcyjnym konkretnej opony i zależą od modelu oraz producenta.
Przed udaniem się do sklepu warto zrobić sobie niewielką ściągawkę, która pomoże zapamiętać nam jakie jest znaczenie poszczególnych cyfr i liczb. Dodatkowo warto znać również wymiary opony i parametry, jakie powinna mieć dla naszego samochodu. Informacje te można znaleźć w instrukcji, w internecie lub na tabliczkach znajdujących się po wewnętrznej stronie zasłonki wlewu paliwa, słupkach nadwozia czy też na przednich drzwiach.
Inne oznaczenia
Na zimowych oponach znajdziemy także kolejne dodatkowe symbole: płatka śniegowego wpisanego w trzy szczyty oraz zapis M + S. Pierwszy z nich wskazuje na opony zimowe, które przeszły określone normami europejskimi testy, zaś M + S oznacza mud and snow, czyli opony śniegowo-błotne. Jednak opony oznaczone samym M + S nie mają obowiązku przechodzenia testów swojej „zimoodporności” i są jedynie oznaczeniem producenta.
Artykuł został przygotowany przez firmę Almot Auto, oferująca opony, felgi stalowe i aluminiowe. |