Czym naprawdę jest numer VIN?

Kupując lub sprzedając auto nie ominąć się pewnego numeru. VIN to tak naprawdę wizytówka samochodu, która powie nam o nim bardzo dużo. To taki odpowiednik osobistego nr PESEL.

Nieważne czy kupowaliście samochód, czy go sprzedawaliście istotnym elementem poszukiwań był numer VIN. Każdy handlarz powinien go zamieścić w ogłoszeniu, a każdy chętny zdecydowanie go sprawdzić lub przynajmniej od sprzedającego uzyskać.

Numer VIN

Nazwa ta pochodzi od angielskiego zwrotu “Vehicle Information Number”, a w Polsce mówimy na niego po prostu “numer nadwozia”. W zależności o kraju ten siedemnastoznakowy numer identyfikuje dany pojazd i towarzyszy mu w całej jego historii.

Składa się on z 17 znaków, liter i cyfr. Nigdy nie zawiera znaków “Q”, “O” lub “I”, żeby nie pomylić ich z cyframi “0” lub “1”. Numer ten jest niepowtarzalny i przypisuje się go do każdego pojazdu drogowego!

Pierwszy raz VIN pojawił się w USA w 1954 roku.

Jak rozszyfrować VIN?

Numery VIN składają się z trzech części, a do jego rozszyfrowania najlepiej zastosować różne dekodery znajdujące się w sieci.

  1. WMI – pierwsze trzy znaki, to kod producenta. Nadawany jest on producentowi w danym kraju zgodnie z normą ISO i najczęściej pierwszy znak oznacza strefę geograficzną, drugi kraj lub producenta w danym kraju, a trzeci określonego producenta.
  2. VDS – kolejne 5 lub 6 znaków szyfrujące dane techniczne oraz charakterystykę danego pojazdu
  3. VIS – to numer seryjny pojazdu (8 znaków), gdzie 10 lub 11 to rok produkcji danego samochodu. W zależności od roku produkcji może mieć literę (od 1980 do 2000 i po 2010 roku) lub cyfrę (od 2001 do 2009)

Gdzie znajdę nr VIN w aucie?

Jest kilka miejsc gdzie znajdziemy numer VIN danego samochodu. Warto sprawdzić je wszystkie czy czasem auto nie miało jakiejś dziwnej historii. Popularne miejsca to:

  • -podszybie
  • -słupek B po stronie kierowcy
  • -dowód rejestracyjny

Trzeba jednak dodać, że na przykład samochody z USA i Kanady posiadają obowiązkowo płytkę z nr VIN, która znajduje się w innym miejscu niż powyższe – w pobliżu lewego słupka przy przedniej szybie.

Podsumowując, nr VIN jest naprawdę istotnym elementem samochodu i nie można o nim zapomnieć. Dzięki niemu łatwo poznamy przeszłość samochodu, ale też wersję wyposażenia i zamontowane w aucie dodatki. Warto o nim pamiętać!

Konrad Stopa

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: