Noworoczne postanowienia dla Twojego auta

Początek lutego to dobry moment, żeby przyznać samemu sobie, że z naszych postanowień noworocznych raczej niewiele wyjdzie. Gdy jednak sobie trudno czegoś odmówić lub coś postanowić to łatwiej będzie z naszym autem. W nowym roku na pewno też będzie nas potrzebować.

Postanowienia noworoczne to złudzenia, w które wierzy każdy człowiek. Przełom roku to idealny moment na schudnięcie, naukę języka, abstynencję lub inny kurs zwiększający naszą wartość. W czasie pandemii nie jest to takie proste jak się wydaję, ale możliwe.

Podobnie możemy przygotować się do zmian w swoim samochodzie. Zima nie jest idealnym momentem na remonty, sprzątanie lub inne modyfikacje własnego auta, ale z czasem można przygotować się na nadchodzącą wiosnę by tego momentu nie przespać. Miło odkłada się pewne rzeczy na później, ale skoro człowiek ma więcej czasu, bo szybko robi się ciemno, bo nie ma gdzie wyjść to warto prześledzić Internet w celu zmian.

Pewnie po mikołajkach, dziadku mrozie lub pod choinką znalazło się parę prezentów, które mogły uzupełnić i doposażyć wasze cztery kółka, ale czy na pewno pamiętacie o ważnych aspektach auta?

akumulator samochodowy 1 1024x809

Czas na nowy akumulator

Nie da się ukryć, że niska temperatura mocno obciąża przepływ prądu w naszym samochodzie. O ile w lecie samochód odpala bez problemów, to zimą jest to trudniejsze. I nie dotyczy to tylko diesli lub starszych aut. W minusowych temperaturach jeździ się rzadziej, a dłuższy postój obniża efektywność baterii.

Warto więc przeglądać w sieci akumulatory, by znaleźć odpowiedni model w dobrej cenie i uniknąć nieprzyjemnej chwili, kiedy auto nie chce odpalić. Szukanie na szybko sąsiada z kablami rzadko kiedy należy do miłych spraw o poranku.

Skoda Octavia 2021 10 1024x682

Po zimie pamiętaj o lakierze

Nieważne czy swoje auto trzymasz pod chmurką czy w ogrzewanym garażu, to deszcz, śnieg, mróz oraz inna chemia z solą na drogach sprawiają, że lakier w naszym aucie nie ma lekko. Nawet małe ogniska rdzy po zimie lubią zwiększyć swoją objętość i razić oczy właściciela. Pamiętajcie, że dzieje się to nie tylko w widocznych miejscach, ale pod plastikami, listwami, zderzaki itp. Właśnie po przejażdżce zimą, gdy cała ta uliczna breja topnieje wkrada się w dziwne zakamarki.

Dlatego tak ważne jest dbanie o karoserię i częste mycie samochodu. Oczywiście ciężko się do tego zmobilizować gdy za oknem panują minusowe temperatury, ale oprócz względów wizualnych zyskujecie coś więcej.

A gdy przyjdzie wiosna i niestety coś na lakierze „wyjdzie” lepiej nie czekać z poprawkami, bo spotka Was kolejna jesień lub zima. A wówczas koszt naprawy może być już dużo wyższy.

Nissan Qashqai n tec 37 1024x682

Letnie Opony

Pod koniec stycznia raczej nikt nie myśli o umawianiu się na wymianę opon. Pewnie niektórzy zapomnieli nawet zmienić gumy na zimowe i liczą, że zima minie jak najszybciej. Fakt, że polskie srogie zimy odeszły w zapomnienie i przez ocieplenie klimatu rzadko kiedy musimy prze pół godziny odśnieżać swój samochód lub uważać na temperaturę -30 stopni. Co roku jednak bywa kilka takich dni, gdy się tak dzieję, więc lepiej nie oszczędzać na bezpieczeństwie, bo skutki mogą być potworne.

Skoro więc na wymianę jeszcze za wcześnie można już powoli poszukać ciekawych ofert nowych gum. W okresie zimowym ceny oczywiście rosną, ale z takim wyprzedzeniem można spokojnie trochę złotych zaoszczędzić. Kwota oczywiście będzie zależeć od rozmiaru opon. Standardowo dla większości samochodów trzeba będzie znaleźć opony letnie 16 cali. Oferta jest naprawdę szeroka i można dostać sztuki za 140-150 złotych. Opony popularniejszych marek z lepszymi parametrami to wyższy koszt w zależności od m.in. indeksu prędkości lub indeksu hałasu. Warto więc zwrócić uwagę na liczbę decybeli lub literki V, H lub T. Cena za pojedynczą gumę może nawet wynieść 400-500 złotych.

Rozmiar opony oczywiście decyduje też o wielkości budżetu, który musimy przeznaczyć na kupno nowego ogumienia. Przyjmując średnią jest to około 25-30% więcej przy cenie jednostkowej. Licząc więc komplet ciężko utrzymać się w kwocie 1000 złotych. Z własnego doświadczenia nie polecam jednak najtańszych opon lub chińskich firm, ponieważ pamiętajcie, że w Polsce na letnich jeździ się dosyć długo w ciągu roku, więc zdarza się wiele deszczu i przymrozków. Wybierając więc opony letnie 17 cali musicie przygotować się na większy wydatek.

Lexus LS 500h 37 1024x683

Sprawność oświetlenia i klimatyzacja

Dobrym postanowieniem dla Twojego auta na nowy rok może być też wymiana oświetlenia oraz zadbanie o odgrzybianie i nabicie klimatyzacji. Nie są to zbyt czasochłonne i drogie zabiegi, a znacząco poprawiają bezpieczną jazdą. Przez zimę na pewno nie raz narzekaliście na zaparowaną szybę lub słabą widoczność poza samochodem.

Nie wszystko jesteście w stanie zrobić samodzielnie, ale dobre rozeznanie wcześniej lub zakup części prywatnie na pewno pozwoli lepiej zaplanować późniejsze wizyty u mechanika albo samą wymianę. Na pewno też unikniecie niepotrzebnego stresu i nerwów kolejnej zimy.

Oczywiście życzę Wam, żeby wszystkie postanowienia noworoczne się spełniły i nie trzeba było nimi żonglować by całkiem nie wpaść w depresję. Jako blog motoryzacyjny musieliśmy wspomnieć o czterech kółkach w tym temacie, bo przecież na co dzień są czasem ważniejsze sprawy i w pełni to rozumiem.

Materiał powstał we współpracy z Ceneo

Dyskusja

komentarzy