Na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania samochodów z wypożyczalni?

Wypożyczanie samochodu z wypożyczalni to bardzo popularny sposób pozyskiwania auta na krótki okres. Wiele osób korzysta z tego sposobu po przyjechaniu do danego miasta na dworcu kolejowym czy po wylądowaniu w innym państwie. Niezależnie jednak od celu wypożyczenia powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów podczas wypożyczania auta, aby uniknąć niespodzianek w trakcie jego użytkowania. O czym zatem powinniśmy pamiętać? Wszystkie elementy przedstawiamy poniżej.

Uzupełnianie paliwa

Pierwszym elementem, o którym powinniśmy pamiętać przy wypożyczaniu samochodu w wypożyczalni to sprawy paliwa. Niektóre wypożyczalnie dostarczają nam auto z pełnym bankiem i wymagają również oddania go w takim stanie, gdy część firm uzupełnia paliwo samodzielnie. Jeśli zapomnimy o napełnieniu baku, choć leży to w naszej gestii i oddamy auto, firma może doliczyć nam dodatkowe koszty za uzupełnienie stanu benzyny wraz z jego ceną.

Dodatkowe usługi

Tym na co warto zwracać uwagę są również dodatkowe usługi oferowane przez wypożyczalnie. Każda marka może działać nieco inaczej i gdy jedne usługi będą w cenie wynajmu w firmie A, w firmie B możemy już za to zapłacić. Do dodatkowych usług należeć może korzystanie z nawigacji, internetu, fotelików samochodowych czy sprzątanie pojazdu. Warto dokładnie zapoznać się z umową lub zapytać doradcę przed pobraniem auta. Dodatkowym kosztem może być również oddanie samochodu w innej filii wypożyczalni. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy podróż odcinkową i nie chcemy już wracać do miejsca startu. Za odwiezienie auta przez pracowników, możemy ponieść wtedy dość spore koszty.

wypozyczalnia samochodow sprawdzenie auta 1024x683

Ubezpieczenie wynajmowanego pojazdu

Specjaliści z wypożyczalni samochodów amigorentacar.pl ostrzegają, że jedną z najważniejszych kwestii, na którą musimy zwrócić uwagę, jest ubezpieczenie samochodu. Pierwszym elementem jest sprawdzenie, czy w cenie wynajmu auta wliczone jest już ubezpieczenie. Jeśli go nie ma w cenie, w razie uszkodzenia samochodu możemy ponieść duże koszty finansowe. Gdy ubezpieczenie jest już wliczone w cenę wynajmu, powinniśmy sprawdzić, co ono obejmuje — np. kradzież, samo uszkodzenie itp. oraz w jakich warunkach jest aktywne. Jeśli będziemy chcieli jeździć na zmianę z innym kierowcą lub wyjeżdżać z granice konieczne może być dokupienie dodatkowej opcji. Warto w tym celu opisać sposób korzystania z auta doradcy podczas wypożyczania, aby stwierdził czy będziemy potrzebowali dodatkowego ubezpieczenia niż to podstawowe.

Sprawdzanie stanu auta przy odbiorze

Kolejną kwestią wartą uwagi jest sprawdzenie stanu auta przed wyruszeniem w drogę. W tym celu powinniśmy samodzielnie sprawdzić stan lakieru i blacharki, sprawność wszystkich funkcji auta takich jak klimatyzacja, radio itp. czy ogólnego stanu wnętrza pojazdu. Dobrym posunięciem jest również sprawdzenie stanu technicznego podczas uruchomienia auta czy jeśli są do tego warunki przejechania nim krótkiego odcinka. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, powinniśmy zgłosić ten akt przed podpisaniem umowy. Wszystkie uszkodzenia czy usterki zostaną ujęte w umowie. W przeciwnym razie możemy być pociągnięci do odpowiedzialności, za uszkodzenia których rzeczywiście nie dokonaliśmy.

Limit kilometrów

Jeśli wypożyczamy samochód, powinniśmy zwracać uwagę na limit kilometrów, jaki możemy dziennie wykonać takim autem. Jest to jedna z częściej zapomnianych opcji. Niektóre wypożyczalnie zaznaczają, ile możemy kilometrów dzienne przejechanych tym autem. Po przekroczeniu limitu możemy zostać obciążeni dodatkowymi kosztami i znacznie podwyższyć cenę wynajmu. Takie przeoczenie jest łatwe, ale może kosztować nas dużo pieniędzy.

Źródło: amigorentacar.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: