Lusterka samochodowe też są istotne!

Korzystanie z lusterek samochodowych umożliwia bezkolizyjną podróżpod warunkiem, że lusterka sprawne a kierowca umie zrobić z nich odpowiedni użytek. W przeciwnym razie szykują się duże kłopoty. Sprawdź jakie.

Prowadzenie pojazdu wymaga dobrej koordynacji i czujności. Kierowca musi wiedzieć co dzieje się za szybą i odpowiednio szybko reagować, a lusterka mają mu w tym pomóc. Warto wiedzieć, że są one obowiązkowym „sprzętem” jaki powinien znajdować się w pojeździe. Kwestię tę reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Ogólna zasada jest prosta: lusterka powinny zapewnić kierowcy niezbędną dla bezpieczeństwa ruchu widoczność do tyłu. Schody zaczynają się jednak potem – które z lusterek są naprawdę obowiązkowe?

Według rozporządzenia samochód powinien posiadać co najmniej jedno lusterko zewnętrzne po lewej stronie. Ale uwaga! – Jeśli pojazd ciągnie za sobą przyczepę, lub jeśli jego lusterko wewnętrzne nie zapewnia dostatecznej widoczności do tyłu, to wówczas samochód powinien posiadać dwa lusterka zewnętrzne: prawe oraz lewe – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Pamiętajmy też, że wyposażenie pojazdu w lusterko wewnętrzne jest zawsze obligatoryjne – dodaje Florkowska. Samo posiadanie odpowiedniego zestawu lusterek to dopiero pierwszy krok. Kierowca powinien dbać także o ich odpowiedni stan – brudne albo zbite lusterka nie spełniają swoich funkcji i mogą zaowocować wypadkiem lub (co najmniej) mandatem. Używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób znajdujących się w aucie i poza nim   może sprowadzić na kierowcę 200 zł kary. Jeżeli jednak okaże się, że zmotoryzowany spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym to będzie musiał przygotować się nawet na 500 złotowy mandat.

Aby zapewnić sobie możliwie bezpieczną jazdę kierowcy powinni sprawdzać ustawienie lusterek przed każdą podróżą. Dzięki temu wykonywanie manewrów pójdzie o wiele sprawniej i szybciej. Lusterka trzeba ustawić tak, aby jak najlepiej odzwierciedlały sytuację panującą z tyłu pojazdu. Nie można jednak ufać im bezgranicznie. Lusterka samochodowe posiadają tzw. martwe pole – czyli miejsce, którego pozostaje dla kierowcy niewidoczne. Choć zajmuje ono zwykle niewielką powierzchnię to może stać się przyczyną stłuczki a nawet wypadku. Kiedy inny pojazd znajduje się w naszym martwym polu? Zazwyczaj przez ułamek sekundy wtedy, kiedy zacznie nas wyprzedzać. Dlatego też przed zmianą pasa najlepiej spojrzeć nie tylko w lusterko, ale także (nawet kątem oka) na drogę.

Źródło: korkowo.pl

 

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: