Kupujesz auto poleasingowe? Dowiedz się, jak wyglądają formalności związane z jego ubezpieczeniem

Auta poleasingowe cieszą się coraz większą popularnością. Ich zakup może okazać się korzystniejszy finansowo niż nabycie używanego auta z komisu czy od osoby prywatnej. Przed podjęciem decyzji o wyborze warto poznać kwestie formalne związane z ubezpieczeniem pojazdu.

 

Każdy samochód, bez względu na źródło pochodzenia, musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. Zakupiony przez nas pojazd używany, np. poleasingowy, często posiada polisę OC ważną jeszcze przez kilka miesięcy. Jak w takim przypadku dopełnić formalności?

Gdy auta poleasingowe posiadają ważne ubezpieczenie OC

Auta poleasingowe z reguły mają już ważne ubezpieczenie OC. Dla nowego nabywcy oznacza to zwykle dwie możliwości:

  • Kontynuowanie polisy OC wykupionej przez poprzedniego właściciela

Nowy właściciel pojazdu może skorzystać z ważnej nadal polisy OC. Istotne jest jednak, by o sprzedaży czy zakupie samochodu poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki temu ubezpieczyciel będzie mógł dokonać rekalkulacji składki. W tym przypadku nowy nabywca nie musi dokonywać żadnych formalności. Z reguły do obowiązków firmy leasingowej należy poinformowanie ubezpieczyciela o zmianie właściciela samochodu objętego ochroną ubezpieczeniową.

  • Wykupienie ubezpieczenia OC przez nowego właściciela pojazdu

Nawet jeśli kupowane auta poleasingowe mają ważne ubezpieczenie OC, nowy właściciel pojazdu może wykupić polisę we własnym zakresie. By jednak nie doszło do zdublowania ubezpieczenia, należy dopełnić kilku formalności. Istotne jest wypowiedzenie umowy OC u aktualnego ubezpieczyciela i podpisanie kolejnej umowy z nową firmą ubezpieczeniową.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami aktualnie trwającą umowę OC wykupioną przez poprzedniego właściciela można wypowiedzieć w dowolnym momencie. Nie trzeba więc koniecznie dopełniać formalności w dniu nabycia pojazdu. Warto pamiętać, że wypowiedzenie umowy OC musi mieć charakter pisemny – trzeba złożyć stosowne oświadczenie, podając m.in. dane nowego właściciela pojazdu oraz numer polisy. Ważne jest, by w dniu wypowiadania umowy wykupić nową polisę – przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej może skutkować nałożeniem kar finansowych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Korzystać z ważnego OC czy wykupić nową polisę?

Wielu nowych właścicieli pojazdów zastanawia się nad opłacalnością korzystania z wykupionej już polisy oraz korzyściami z wykupienia ubezpieczenia we własnym zakresie.

Pierwsza opcja jest dobrym rozwiązaniem, m.in. wówczas, gdy samochód – poza OC – posiada również ubezpieczenie AC. Wykupienie polisy we własnym zakresie może być korzystne wtedy, gdy nowy właściciel auta ma na swoim koncie zniżki.

 

Źródło: rl.com.pl / art. sponsorowany

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: