Kiedy zmieniać opony?

Optymalny moment na zmianę opon nie ma z góry ustalonego miejsca i czasu. Mamy jednak kilka wskazówek dla kierowców.

 
Dwa razy w roku kierowcy stają przed tym samym problemem – kiedy właściwie powinni zmienić opony? Jedni ustalają sobie określony deadline, inni uważnie śledzą słupki z temperaturą w prognozie pogody, jeszcze inni potrzebują bodźca takiego jak pierwszy śnieg. Ilu ludzi, tyle opinii, a prawda zawsze leży pośrodku.
 
Na ogół producenci opon oraz inni ludzie z branży twierdzą, że opony należy zmienić gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Naszym zdaniem nikt nie będzie ślęczał nad takimi danymi, więc proponujemy obserwować temperatury w godzinach gdy najczęściej używamy samochodu np. przy jeździe z pracy i do pracy. Jeśli w porze rannego dojazdu temperatura będzie przez kilka dni niższa niż 7 stopni można pokusić się o zmianę opon na zimowe ( lub jeśli wyższa niż 7 stopni – na letnie).
 
Opona letnia składa się z twardszej mieszanki niż zimowa i jest bardziej odporna na wysokie temperatury. Ma bieżnik ukierunkowany na odprowadzanie dużej ilości wody. Opony zimowe charakteryzują się miękką mieszanką i elastycznością pożądaną w niskich temperaturach oraz bieżnikiem odpowiednim do wgryzania się w śnieg i błoto.

 
mercedes amg c43 cabrio 9 Kiedy zmieniać opony?
 
Ważną rzeczą jest to, że w okresie przejściowym między sezonem letnim, a zimowym lepiej jest jeździć już na oponie zimowej. Jej zachowanie w temperaturach 10-12 stopni nie różni się znacząco od optymalnego, podczas gdy opona letnia w takich warunkach nie prezentuje już optymalnych osiągów. Z tego powodu warto pomyśleć o wcześniejszej zmianie opon na zimowe. Nie warto czekać do listopada, gdy kolejki u wulkanizatorów są najdłuższe, a każdy poranek to groźba niespodziewanego opadu śniegu. Gdy zima zaskoczy nas przed zmianą opon na zimowe jazda na letnich jest co najmniej nierozsądna.Na tej samej zasadzie można wiosną dłużej poczekać ze zmianą na letnie do czasu, gdy temperatury ustabilizują się na poziomie kilkunastu stopni.
 
Odradzamy zakup opon na ostatnią chwilę przed zmianą. Warto zamówić je trochę wcześniej, a najlepiej poza sezonem, kiedy ceny są niższe. Rynek opon coraz bardziej przenosi się ze sklepów naziemnych do sieci, a żaden serwis nie oferuje tak szerokiego wyboru jak strefa opon na Allegro.
 
Dodatkowym walorem zakupów przez Internet jest możliwość rozłożenia płatności na raty 0% załatwiane całkowicie zdalnie. Allegro daje też możliwość skorzystania z systemu lojalnościowego podobnego jak te na stacjach paliw. Monety Allegro, bo tak nazywa się ta wirtualna waluta, dostaje się za zakupy określonych produktów oznaczonych symbolem Monet. Przy kolejnych zakupach Monety można wymienić na kupony o wartości 10 lub 20 zł i wykorzystać je do obniżenia ostatecznego kosztu wybranych towarów np. rzeczonych opon.
 
Oprócz ogumienia letniego i zimowego istnieją jeszcze opony całoroczne. Jest to kompromis polegający na użyciu mieszanki miękkiej (zimowej) z bieżnikiem ukierunkowanym bardziej jak w oponie letniej. Ogumienie całoroczne to jednak temat na osobny artykuł.
 
Bartłomiej Puchała
Źródło: Allegro

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.