Jak wybrać kask motocyklowy?

Kaski motocyklowe dzielą się na kilka grup. Rodzaje kasków motocyklowych różnią się w zależności od przeznaczenia.

Wyróżniamy kilka podstawowych grup kasków motocyklowych:

  • -kaski integralne
  • -kaski szczękowe
  • -kaski modułowe
  • -kaski otwarte

Kaski integralne

To najbardziej uniwersalny model kasków motocyklowych, nadają się zarówno w trasę, na tor wyścigowy czy do miasta. Świetnie sprawdzą się także jako kask na skuter. Kaski te, jak sama nazwa wskazuje, są integralne, czyli posiadają zamkniętą, jednolitą skorupę. Ze względu na swoją konstrukcję kaski te zapewniają najwyższy poziom ochrony głowy oraz twarzy i są jednymi z najczęściej wybieranych modeli kasków motocyklowych w sklepie Motoklan.pl.

Kaski motocyklowe szczękowe

Kask szczękowy to taki, który dzięki podnoszonej przyłbicy łączy w sobie cechy kasku integralnego oraz kasku otwartego. Kaski szczękowe są najczęściej wybierane przez motocyklistów turystycznych, gdyż podnoszona przyłbica doskonale sprawdza się w trasie np.: gdy podczas postoju chcemy napić się kawy, porozmawiać lub coś zjeść. Ze względu na ruchomą część twarzową, kask szczękowy jest postrzegany jako mniej bezpieczny niż kask integralny, który stanowi jednolitą ochronę głowy i twarzy. Niektórzy zwracają uwagę na fakt, że podczas upadku część twarzowa może ulec uszkodzeniu i w krytyczny momencie nie zapewnić odpowiedniej ochrony twarzy i głowy.

Należy jednak zwrócić uwagę, że wszystkie kaski przed dopuszczeniem do sprzedaży muszą otrzymać atest zaświadczający o odpowiednich parametrach kasku. Innym minusem kasków szczękowych jest nieco głośniejsze użytkowanie, podczas jazdy co wynika z faktu występowania większej liczby szczelin niż np. w przypadku kasków integralnych. 

Kaski modułowe

Są to kaski, które mają wyciąganą część szczękowa i podobnie jak kaski szczękowe są hybrydą kasków integralnych oraz otwartych. Kask ten jest wybierany przez osoby, które poruszają się głównie w mieście (kask otwarty), ale i czasem wybiorą się na przejażdżkę za miasto (funkcja kasku integralnego). Kaski modułowe posiadają dwa atesty: jeden na kask otwarty i jeden na kask zamknięty. Znane są także opinie poddające w wątpliwość bezpieczeństwo kasków modułowych, obawą jest tutaj sytuacja upadku, podczas której część szczękowa kasku zostaje wypięta i nie jest w stanie skutecznie chronić głowy lub twarzy. 

Kaski motocyklowe otwarte

Są to kaski wybierane przez osoby jeżdżące na skuterach i głównie w mieście. Kaski te relatywnie słabo chronią twarz motocyklisty, z drugiej jednak strony, dzięki swej przewiewności oraz szerokiemu polu widzenia kaski otwarte (https://motoklan.pl/204-kaski-motocyklowe-otwarte) typu zdobyły szeroką rzeszę zwolenników. 

Kask motocyklowy – podsumowanie

Bez względu, na jaki kask motocyklowy się zdecydujesz, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego zrobiony jest kask, oraz na atesty. Kryterium ceny i wyglądu proponuję zostawić na koniec gdy już będziesz wiedzieć jakiej firmy i jakiego modelu szukasz. Pamiętaj, że kask chroni to co masz najcenniejsze – twoją głowę – dlatego nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie.

Źródło: Motoklan / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy