Jak przygotować samochód na zimę?

Korzystanie z samochodu zimą wiąże się z licznymi utrudnieniami. Oprócz śliskiej nawierzchni kierowcy muszą zmagać się z opadami atmosferycznymi, zimnem i szybko zapadającym zmrokiem, utrudniającym widoczność.

Zimowe warunki drogowe stanowią duże wyzwanie także dla samych samochodów, które są narażone na działanie niskich temperatur, wilgoci i soli drogowej  Dlatego przygotowanie samochodu do sezonu zimowego nie powinno ograniczać się jedynie do wymiany opon, ale obejmować cały samochód.

 

Akumulator

 

Kłopoty z odpaleniem auta w mroźny zimowy poranek przypominają wielu kierowcom o istnieniu instalacji elektrycznej w samochodzie. Aby uniknąć przykrego zmagania się z uruchomieniem pojazdu na mrozie, powinniśmy wcześniej zadbać o stan instalacji elektrycznej. Przed sezonem należy przede wszystkim sprawdzić napięcie w akumulatorze oraz poziom elektrolitu. Warto także zmierzyć efektywność ładowania akumulatora przy włączonym silniku, aby wyeliminować ewentualne problemy z alternatorem. W samej baterii należy oczyścić klemy ze śniedzi i zabezpieczyć je smarem grafitowym. Powinno się także zadbać o stan kabli dostarczających prąd do świec zapłonowych. Jeżeli dysponujemy starszym samochodem, powinniśmy zdemontować przewody i dokładnie je wyczyścić. Wszelkie zabrudzenia czy tlenki metali pojawiające się na stykach powodują opór w przepływie prądu. Jeżeli przewody są naprawdę w złym stanie, należy po prostu je wymienić na nowe. Pamiętajmy, że kabli nie wolno dotykać przy włączonym silniku. Grozi to porażeniem prądem o wysokim napięciu.

 

akumulatorl

 

Olej silnikowy i płyny eksploatacyjne

 

Przygotowanie samochodu do sezonu zimowego powinno także obejmować kontrolę wszystkich płynów eksploatacyjnych. Szczególnie ważny jest poziom i stan oleju silnikowego. W niskich temperaturach substancja smarująca gęstnieje, przez co jest gorzej rozprowadzana po elementach jednostki napędowej. Jeżeli termin wymiany oleju jest bliski, nie warto czekać do wiosny, ale wymienić olej wraz z filtrami przed nadejściem mrozów.

W niskich temperaturach szczególnie ważna jest jakość płynu w chłodnicy. Nie wolno dopuścić do zamarznięcia substancji chłodzącej, ponieważ grozi to pęknięciem bloku silnika. Powinniśmy więc w ramach jesiennego przeglądu wymienić płyn w chłodnicy lub uzupełnić jego poziom specjalnym koncentratem. Szeroki wybór chemii samochodowej znajdziemy w ofercie internetowej: www.eport2000.pl.

 

plynsilnikowy

Ważna jest także jakość płynu hamulcowego oraz stan tarcz i klocków. Substancja wypełniająca układ hamulcowy jest silnie higroskopijna i po jakimś czasie traci swoje pierwotne własności. Może to doprowadzić do pogorszenia sprawności hamulców i wydłużenia drogi hamowania. Zazwyczaj płyn hamulcowy wymienia się raz do roku, jednak jeśli nie znamy daty ostatniej wymiany, lepiej zdecydować się na nowy płyn hamulcowy przed zimą. Przy okazji należy wymienić wytarte klocki hamulcowe.

Światła i wycieraczki

 

Dobra widoczność to podstawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przed nadejściem intensywnych opadów atmosferycznych warto zadbać o stan wycieraczek. Gumowe pióro wycieraczki należy oczyścić przy użyciu ręcznika papierowego oraz płynu do mycia szyb. Trzeba także ocenić stan samego pióra, a w razie zauważenia pęknięć czy ubytków gumy dokonać jego wymiany. Trzeba także sprawdzić działanie świateł i wymienić wszystkie niedziałające żarówki.

 

swiatla

 

Mycie i woskowanie

 

Na koniec powinniśmy zatroszczyć się o karoserię auta. Wprawdzie dzisiejsze powłoki lakiernicze charakteryzują się dużą odpornością na korozję, jednak ich warstwa jest o wiele cieńsza niż dawniej. Dlatego po dokładnym umyciu auta należy zawoskować całą karoserię. Wosk stanowi skuteczne zabezpieczenie lakieru przed wpływem wilgoci, soli drogowej czy substancji znajdujących się w powietrzu oraz na powierzchni asfaltu. Nie należy także obawiać się mycia i woskowania samochodu w zimie. Przy dodatnich temperaturach powinniśmy myć samochód znacznie częściej niż latem. Zestaw kosmetyków samochodowych koniecznych do zabezpieczenia karoserii zimą może okazać się świetnym prezentem gwiazdkowym. Tym bardziej że dzięki akcji darmowej dostawy – wszystkie artykuły możemy kupić znacznie taniej.

mycie

 

ddd logo 2

Wejdź i kupuj bez kosztów dostawy – już 1 grudnia!

 

 

Źródło: eport2000.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: