Dlaczego warto znać przepisy o ubezpieczeniach OC?

Posiadanie samochodu to nie tylko przyjemność w podróżowaniu czy przemieszczaniu się. To także obowiązki o których właściciel pojazdu musi pamiętać na przykład: obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu, regularne przeglądy samochodu czy też jego naprawy.

Czy ubezpieczenie OC dotyczy wyłącznie posiadaczy pojazdów mechanicznych?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej czyli tak zwane OC to ubezpieczenie obowiązkowe pojazdów mechanicznych dla wszystkich posiadaczy takich pojazdów. Polisa OC to ochrona ubezpieczeniowa przede wszystkim dla osób, które zostały poszkodowane wskutek wypadku lub kolizji przez pojazd, który spowodował takie zdarzenie. Takie ubezpieczenie pokrywa też koszty naprawy samochodu poszkodowanych. Tak więc, każdy posiadacz pojazdu mechanicznego ma ustawowy obowiązek go ubezpieczyć.

Jakie są przepisy o ubezpieczeniach obowiązkowych?

Przepisy dotyczące ubezpieczenia OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ustawa ta weszła w życie w 2003 roku, natomiast jej nowelizacja w 2012 roku. Ustawa obejmuje wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ustawa zawiera przepisy mówiące jakie ubezpieczenie jest obowiązkowe oraz do jakiego auta czy pojazdu możesz wykupić ubezpieczenie. Przepisy zawierają informacje o zasadach działania ubezpieczenia OC, warunkach zakupu, czasu trwania takiej polisy, odszkodowań z tytułu ubezpieczenia. Zawiera informacje na jakich zasadach działa ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny. Reguluje też kwestie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat to zajrzyj na stronę http://wypowiadamy-oc.pl/. Ustawa obejmuje zarówno właścicieli pojazdów jak i wszystkie zakłady ubezpieczeniowe. Ustawa reguluje również ogólne warunki ubezpieczenia i zakres ubezpieczenia.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe, dlatego zawsze warto wykupić je w terminie, gdyż tylko wtedy unikniesz kary za brak posiadania ważnej polisy OC. Ubezpieczenie OC ochroni nas przed koniecznością pokrycia kosztów jakie poniósł poszkodowany w wypadku drogowym. Takie koszty pokrywane są z OC sprawcy wypadku drogowego. Dzięki wykupionemu ubezpieczeniu nie będziesz musiał się martwić o wypłatę odszkodowania w przypadku gdy to ty spowodujesz wypadek. Ubezpieczenie samochodu możesz kupić przez internet. OC online zazwyczaj jest tańsze, umowę ubezpieczenia możesz zawrzeć bez wychodzenia z domu przez co zaoszczędzisz czas. Zawarcie umowy ubezpieczenia możesz dokonać w dowolnym towarzystwie ubezpieczeń komunikacyjnych. Do polisy OC możesz dokupić ubezpieczenie autocasco, które w razie potrzeby pokryje koszty naprawy pojazdu bądź umożliwi Ci wziąć auto zastępcze.

Ubezpieczyciel polisy OC – czy można go zmienić?

Ubezpieczyciela polisy możesz zmienić w trzech przypadkach. Pierwsza możliwa opcja to zmiana na koniec okresu obowiązywania dotychczasowej umowy ubezpieczenia. Druga możliwość to zmiana ubezpieczalni w dowolnym momencie w przypadku gdy kupisz samochód z polisą poprzedniego właściciela. Trzecia opcja to polisa automatycznie przedłużona. Aby zmienić ubezpieczyciela jako posiadacz pojazdu musisz wypowiedzieć dotychczas obowiązującą polisę OC. Wypowiedzenie ubezpieczenia OC zawsze musisz sporządzić na piśmie i wysłać pocztą. Rezygnacja z ubezpieczenia powinna zawierać dane właściciela, numer rejestracyjny pojazdu, markę i model samochodu, numer polisy oraz powód rezygnacji. Gotowe wzory możesz pobrać z http://wypowiadamy-oc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-axa/. Pamiętaj, że w przypadku gdy rezygnujesz z dotychczasowego ubezpieczenia masz obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC pojazdu u innego ubezpieczyciela.

Źródło: Wypowiadamy-oc.pl / art. sponsorowany

 

Dyskusja

komentarzy