Nissan Juke – wady i zalety

Juke w nowej odsłonie trochę się uspokoił i powoli pojawia się cześciej na polskich ulicach. Może nie tak często jak świeższy Qashqai, ale Nissan nieźle radzi sobie w Polsce. Jakie więc argumenty przemawiają za Juke lub wręcz przeciwnie?

O Nissanie Juke mogliście na łamach Motopodprad.pl przeczytać już kilka razy. Pojawiały się testy, ale też ciekawostki. Czas więc na proste „za i przeciw”. W końcu tak najłatwiej w krótkim czasie dowiedzieć się czegoś o danym modelu. Zaczynamy od: Nissan Juke – zalety.

1. Tryb Sport

Mimo, że pod maską mamy tylko trzycylindrowy silnik o pojemności 1 litra i mocy 117 koni mechanicznych, to auto nie jest tak wolne jak można by się tego spodziewać. I nie mówię tu o samych osiągach, ponieważ te nie są rzucające na kolana.

To co jednak jest ciekawe to tryby jazdy tego Nissana. Rzadko kiedy z nich korzystam, ale naprawdę tryb sportowy zmienia charakterystykę samochodu. W czerwonym trybie ten biały kompaktowy SUV jest naprawdę dynamiczny i jeździ się nim dużo przyjemniej.

Nissan Juke 2021 14 1024x768

2. Manualna przekładnia

To sześciobiegowa manualna skrzynia biegów, która pasuje do tego auta dużo fajniej niż opcjonalny CVT. Bezstopniowy automat sprawdza się w mieście, ale poza nim jest już kiepsko – wyje i podnosi spalanie.

Cechą związaną z tym manualem jest na pewno drążek zmiany biegów, który moim zdaniem siedzi idealnie pod ręką. Jest pionowy i ma bardzo krótkie przełożenia, więc idealnie komponuje się z kierowcą. Nawet korki lub szybkie trasy nie są problemem. Uważać jedynie trzeba z jedynką, bo jest bardzo blisko trójki.

Nissan Juke 2021 2 1024x746

3. Kamery wokół auta

Wiadomo, że wyposażenie samochodu zależy od jego ceny i konfiguratora, ale czasem niektóre systemy znane u większości producentów nie pracują tak samo i nie są warte dopłaty. W Juke system kamer jest naprawdę obszerny, a ich jakość też stoi na wysokim poziomie.

Może nie tak jak w Volvo, ale fajnie wiedzieć co jest przed i za samochodem. Poza tym kamera 360 stopni z góry pomaga przy manewrowaniu. A gdy graliście kiedykolwiek w GTA 2, to zrozumiecie jaka to ciekawa zabawa.

Nissan Juke 2021 7 1024x768

Zalet oczywiście mógłbym wymienić więcej, ponieważ Juke 2 generacji wygląda dużo lepiej niż poprzednik, a i w środku znajdziemy parę niespodzianek. Możecie o nich przeczytać choćby tutaj – klik.

Były plusy, to czas na wady Nissana Juke:

1. Skaczące spalanie

To trochę cecha charakterystyczna wszystkich downsizingowych jednostek, ale ich praca szczególnie wpływa na spalanie. W mieście, na krótkich odcinkach Nissan Juke ze swoim litrowym silnikiem potrafi spalić nawet 9-10 litrów na 100 kilometrów. Gdy jednak nie szalejemy na autostradzie, a podróżujemy drogą pozamiastową to wynik może oscylować wokół 6 litrów.

Uśredniając trzeba się trzymać raczej 8 litrów, które wraz z 40-kilku litrowym bakiem wystarcza na okolice 500-600 kilometrów.

Nissan Juke 2021 3 1024x697

2. Azjatyckie koneksje     

Dla niektórych może to być zaleta, ale moim zdaniem w 2021 roku producentowi nowych samochodów nie przystoi korzystać z rozwiązań, które na oko mają 20-30 lat. Oczywiście, że przysłowie powiada, żeby dobrych pomysłów lepiej nie zmieniać, ale w sytuacji gdy człowiek spędza w samochodzie coraz więcej czasu chciałby, żeby otaczało go przyjemne i nowoczesne wnętrze. A przynajmniej ja tego oczekuje.

Niestety w Juke mimo wielu zmian widać te archaizmy i to zawsze w jakiś sposób w nowym aucie mnie boli. Poza tym środek pełny jest też twardych materiałów.

Nissan Juke 2021 11 1024x767

3. Nie poszalejesz w konfiguratorze

Jazda Nissanem Juke jest rozsądna i przeciętna. Samochód przez swój silnik ma pewne ograniczenia, a załadowany po dach zaczyna mieć lekką zadyszkę. Niestety producent zdecydował za swoich klientów i nie dał im do wyboru innych motorów niż ten w testowym egzemplarzu. Przyszli właściciele mogą jedynie szaleć z wyposażeniem, kolorem, felgami oraz rodzajem skrzyni biegów.

Nie brzmi zbyt zachęcająco, bo kilka rzeczy można byłoby zmienić. W Qashqai’u na przykład wybór jest już dużo większy!

Nissan Juke 2021 8 1024x727

Jeśli w jakiś sposób pomogłem Wam wyrobić sobie zdanie na temat nowego Juke, to bardzo się cieszę. Jeśli jeszcze nie, to zapraszam do pełnych testów. Pierwszy z nich tutaj, a drugi tu – klik. Podsumowując więc Nissan Juke przez naszą redakcję został prześwietlony dość mocno.

Konrad Stopa

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: