Wymiana opon jest niezwykle ważna. Szczególnie ze względu na to, że ogumienie ma realny wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze. Każdy warsztat wulkanizacyjny dwa razy do roku przeżywa prawdziwe oblężenie. W takiej sytuacji wizyta w nich często możliwa jest tylko dopiero po wcześniejszym umówieniu się. Jednak zajęcie konkretnego terminu nie zawsze daje nam gwarancję natychmiastowego obsłużenia, zdarza się, że musimy odczekać dobre kilkadziesiąt minut w kolejce.
Jaką funkcję pełnią opony?
Nawet najlepszy, wysokiej klasy samochód jest bezbronny podczas intensywnych opadów śniegu. Nawierzchnia pokryta białym puchem staje się śliska niczym tafla lodu, co w większości przypadków znacznie utrudnia podstawowe czynności np. ruszanie. W celu zapewnienia odpowiedniej przyczepności konieczna jest wymiana opon na zimowe.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami, konkretne modele ogumienia muszą odpowiadać konkretnym kryteriom bezpieczeństwa. Montowane na jednej osi opony, powinny:
- -posiadać ten sam rozmiar,
- -być identycznej marki oraz tego samego typu,
- -charakteryzować się tą samą kategorią użytkowania,
- -mieć ten sam bieżnik, jednakową strukturę, a także ten sam indeks prędkości i nośności.
Po co wymieniamy ogumienie?
Powodów do sezonowej wymiany ogumienia jest co najmniej kilka. Wszystkie jednak są związane z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na drodze – nie tylko dla kierowcy, lecz także dla pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Korzystanie z letnich i zimowych opon gwarantuje zachowanie wszystkich jezdnych parametrów, które są dostosowane do konkretnej pory roku. Ponadto, nie ścieramy ogumienia tak bardzo, jak dzieje się to przy nieprawidłowym użytkowaniu. Dzięki temu będziemy w stanie korzystać z niego w następnym sezonie.
Kiedy wymiana opon?
Nie istnieje jedna reguła, której należy się trzymać podczas wymiany opon. Jednak z drugiej strony, osoby związane z branżą oponiarską twierdzą, że najlepszym czasem na zmianę ogumienia jest moment, w którym temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza w ciągu dnia. W przypadku kierowców poruszających się po ulicach wczesnym rankiem, późnym wieczorem lub nocą powinno nastąpić to wcześniej. Szczególnie ze względu na pojawiające się dość niespodziewanie przymrozki.
Czym charakteryzują się opony zimowe?
Do produkcji opon na zimę wykorzystywane są te mieszanki gumy, które radzą sobie lepiej podczas niskich temperatur. W połączeniu z niższym ciśnieniem powietrza znajdującym się w środku koła gwarantują lepszą przyczepność na mokrym i często zaśnieżonym podłożu. Co pozytywnie wpływa na większą kontrolę w trakcie jazdy samochodem.
Okazuje się, że na jeszcze lepszą przyczepność ogromny wpływ ma dedykowana na zimę konstrukcja bieżnika. Jego strzałkowy kształt oraz większa głębokość sprawiają, że odprowadzanie wody odbywa się szybciej i sprawniej niż dzieje się to w przypadku opon letnich. Dzięki temu ryzyko wpadnięcia w poślizg ogranicza się, a także redukuje się możliwość wystąpienia zjawiska zwanego aquaplaning.
Pomimo tego, że w żadne przepisy nie regulują prawnie wymiany opon, kierowcy powinni sami, zadbać zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak i pasażerów zmieniając ogumienie sezonowe. Korzystanie z nieodpowiedniego modelu jest nie tylko lekkomyślne, może pozbawić nas także wypłaty odszkodowania w przypadku nieoczekiwanej kolizji.
Źródło: Nordauto Białystok / art. sponsorowany