Dlaczego nie warto jeździć samemu?

Po drogach w Polsce przemieszczają się codziennie tysiące samochodów. A w nich tysiące osób. Często w aucie, w którym miejsca starczy dla 5 osób, siedzi tylko kierowca. Poniższe punkty pozwolą Ci zrozumieć, dlaczego NIE warto jeździć samemu autem.

 

  1. Wozisz powietrze – płacisz za puste miejsca

Wyobraź sobie, że jedziesz z Gdańska do Krakowa z trójką znajomych. Ty jesteś kierowcą. Załóżmy, że koszt tej trasy wynosi 300 zł, co oczywiście dzielicie między siebie. Wychodzi po 75 zł na osobę. A teraz wyobraź sobie, że znajomi znikają, a ich miejsca świecą pustkami. Musisz więc wziąć na siebie opłacenie pustych miejsc, które po nich zostały. Po co wozić powietrze, kiedy można zapełnić wolną przestrzeń pasażerami
i płacić za podróż nawet kilka razy mniej?

 

  1. Zwiększasz zanieczyszczenie powietrza

Zakładając, że każda z 4 osób, jadących w tym samym kierunku, zdecyduje się na podróż swoim samochodem, możemy wyobrazić sobie, o ile więcej spalin powędruje do atmosfery, niż gdyby udało im się umówić na wspólny przejazd. Nie jest to przecież tylko Twoja wina, bo przecież nie masz wpływu na to, czy osoby, które podróżują na tej samej trasie co Ty, jadą pociągiem czy decydują się na podróż własnym autem. Możesz jednak zaproponować im podróż razem z Tobą albo zapytać, czy to Ty możesz zabrać się z nimi. Tym samym znacznie zmniejszasz ryzyko zanieczyszczenia powietrza.

 

  1. Przyczyniasz się do powstawania korków na drogach

O ile zanieczyszczenie powietrza trudniej sobie wyobrazić, o tyle korki na drogach są problemem, który łatwo zauważyć na polskich drogach. O ile lepiej jeździłoby się na najbardziej uczęszczanych trasach w kraju, gdyby zamiast 10 samochodów, które wiozą w sumie np. 20 osób, wypuścić na drogi 5 aut, które będą pełne? I pomyśl, że to Ty możesz być inżynierem tego jakże łatwego, a skutecznego rozwiązania problemu korków drogowych!

 

  1. Jedyną osobą, z którą możesz porozmawiać, jesteś Ty sam

Najbardziej prozaiczny powód – nuda. Możesz mówić, że inteligentni ludzie nie nudzą się w swoim własnym towarzystwie, ale nie zaprzeczysz, że długa podróż w samotności będzie trwała wieczność, natomiast urozmaicona rozmową minie jak z bicza trzasł. Nawet jeśli nie jesteś zbyt rozmowny, to dobrze mieć świadomość, że obok jest ktoś, do kogo w razie czego można się odezwać.

 

  1. Jesteś zdany tylko na siebie

Być może uważasz się za osobę samodzielną i samowystarczalną, ale prawda jest taka, że nikt nie jest. Jesteśmy stworzeni do życia w grupie. Nie chodzi tylko o to, że czas szybciej mija, ale w stresującej lub kłopotliwej sytuacji dobrze mieć przy boku kogoś, kto pomoże lub doradzi. Złapałeś gumę, ale nigdy nie wymieniałeś opony? A może utknąłeś w korku i potrzebujesz kogoś, kto ostudzi Twoje nerwy? Towarzysz u boku z pewnością przyda się w niespodziewanych sytuacjach.

 

Jeśli nie sam, to z kim?

Oczywiste jest, że nie zawsze znajdziesz znajomych, którzy wybierają się tego samego dnia, co Ty w daną trasę. Mądre głowy wymyśliły jednak, jak sprawić, żebyś jak najczęściej mógł zabierać ze sobą kogoś w podróż i dzielić z nim koszty paliwa. W tym celu powstają rozwiązania znane pod nazwą carpooling.

 

Źródło: yanosik.pl

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: