Czy prądem z fotowoltaiki można naładować samochód? Fakty i mity

Instalacje fotowoltaiczne znajdują coraz nowsze zastosowania. Najbardziej popularne, jak zasilanie urządzeń gospodarstwa domowego, wspieranie produkcji w firmowych budynkach czy pracy maszyn rolniczych nikogo nie dziwią. Pojawiają się także pomysły, aby energią z fotowoltaiki podgrzewać wodę w domu czy ładować samochody. To drugie rozwiązanie już zyskuje rzesze zwolenników, bo wiedz, że uzupełnianie baterii auta prądem z fotowoltaiki jest możliwe!

Ładowanie samochodu prądem z fotowoltaiki

Bez problemu naładujesz akumulator samochodu elektrycznego lub hybrydowego prądem wygenerowanym przez fotowoltaikę. Co więcej – korzystanie z przydomowej stacji ładowania zasilanej energią z paneli PV pozwoli Ci oszczędzić na uzupełnianiu baterii auta na mieście.

Samo ładowanie samochodu jest proste. Wystarczy, że podłączysz pojazd do ładowarki za pomocą specjalnej wtyczki. Ile czasu zajmie naładowanie akumulatora w pełni? To zależy od tego, ile energii elektrycznej na raz jest w stanie zapewnić Ci zamontowany system fotowoltaiczny oraz od prędkości ładowania oferowanej przez stację.

Co jeszcze musisz wiedzieć o uzupełnianiu akumulatora przy użyciu fotowoltaiki?

Panele na dachu, gruncie czy nowoczesny garaż fotowoltaiczny?

W ramach pierwszego kroku do realizacji inwestycji musisz zastanowić się, jak chcesz, aby wyglądał Twój system PV do ładowania samochodu.

Jeśli dopiero planujesz inwestycję fotowoltaiczną i Twoim celem jest jedynie produkcja energii do uzupełniania akumulatora auta, masz wiele możliwości montażu paneli. Możesz zamontować instalację PV na dachu budynku, podobnie jak prosumenci korzystający z fotowoltaiki dla zaspokojenia potrzeb energetycznych gospodarstwa. Do wyboru masz również elewację domu, balkon oraz grunt.

Jednak najbardziej atrakcyjnym dla Ciebie rozwiązaniem może okazać się inwestycja w wiatę fotowoltaiczną. Cechuje się ona nowoczesnym designem, a dzięki temu, że jest samodzielnym obiektem, jej miejsce montażu jest uzależnione od Twoich potrzeb. Z powodzeniem postawisz ją daleko od budynku lub przymocujesz do ściany domu.

Obawiasz się, że taka konstrukcja oszpeci Twój dom? Niepotrzebnie! Mitem jest stwierdzenie, że panele fotowoltaiczne, w tym te instalowane w ramach carportów, niekorzystnie wpływają na wygląd budynku, przy lub na którym są umieszczane. Wszystko zależy od rodzaju ogniw i sposobu montażu, np. moduły monokrystaliczne mają niewidoczną siatkę, przez co są bardziej estetyczne.

Jeśli jesteś już szczęśliwym właścicielem fotowoltaiki i od jakiegoś czasu planujesz zakup stacji ładowania albo rozbudowę obecnej konstrukcji, ale nie chcesz instalować paneli na dachu, sprawdź, dlaczego wiata fotowoltaiczna też jest dla Ciebie!

Korzystanie z ładowarki fotowoltaicznej do samochodu zwiększa autokonsumpcję

Jeśli jesteś posiadaczem przydomowej instalacji PV, z pewnością słyszałeś o zmianach modelu prosumenckiego od 2022 roku. Nadwyżki energii elektrycznej nie oddasz już do sieci i ich później nie odbierzesz, tylko musisz je sprzedawać, magazynować w akumulatorach lub… zwiększyć ich autokonsumpcję. To ostatnie rozwiązanie jest najkorzystniejsze finansowo i wesprze Cię w nim m.in. korzystanie z wiaty fotowoltaicznej.

A jeśli dopiero planujesz nową inwestycję, również przemyśl, czy nie lepiej od razu zdecydować się na garaż z dachem fotowoltaicznym, dodatkowo zaopatrując się w ładowarkę do samochodu. W ten sposób Twoja instalacja PV będzie jeszcze bardziej opłacalna.

Na postawienie wiaty fotowoltaicznej nie potrzebujesz pozwolenia

Planujesz montaż wiaty fotowoltaicznej, aby produkować energię, którą przeznaczysz na ładowanie samochodu? Jeśli łączna moc instalowanych paneli PV nie przekroczy 50 kW, a powierzchnia carportu – 35 m2, nie będzie Ci potrzebne pozwolenie. Jedyne formalności, jakie musisz dopełnić, to zgłoszenie instalacji do operatora sieci elektroenergetycznej, kiedy chcesz korzystać z systemu on-grid lub hybrydowego.

Inwestycja w carport jest opłacalna

Myślisz o zainwestowaniu w garaż z dachem fotowoltaicznym, ale nie masz pewności, czy to dobre rozwiązanie? Jeśli zlecisz wykonanie projektu wiaty i jej montaż doświadczonej ekipie, nie musisz się martwić o jej opłacalność. Konstrukcja realizowana przez specjalistów będzie dostosowana do Twoich potrzeb i zgodnie z wymogami bezpieczeństwa oraz funkcjonalności.

Ponadto na panele instalowane na carporcie, podobnie jak na dachu i gruncie, możesz otrzymać dofinansowanie. Musisz tylko spełniać określone wymogi w wybranych programach, np. zamontować instalację o mocy od 2 do 10 kWp w przypadku Mojego Prądu.

Wiata fotowoltaiczna zapewnia sprawne parkowanie

Mitem jest również stwierdzenie, że parkowanie pod wiatą fotowoltaiczną jest niewygodne. Dzięki temu, że słupy podporowe znajdują się po bokach konstrukcji, manewrowanie autem jest proste. Ponadto carporty są na tyle szerokie, że nie musisz martwić o uderzenie drzwiami w słup.

Garaże z dachem fotowoltaicznym – ile to kosztuje?

Z pewnością zastanawiasz się, ile kosztuje taka wiata fotowoltaiczna. Cena carportu uzależniona jest przede wszystkim od wielkości konstrukcji – może być przystosowana nawet na kilka samochodów, łącznej powierzchni paneli czy rodzaju ogniw.

Zainteresował Cię temat carportów? Jeśli właśnie zacząłeś szukać jednego dla siebie, koniecznie zajrzyj na blog N Energii i dowiedz się, co jeszcze musisz wiedzieć o wiatach fotowoltaicznych: https://n-energia.pl/wiata-fotowoltaiczna-carport/. Zagadnienie jest z pewnością warte uwagi, dlatego nie dziwi fakt, że właściciele “elektryków” chętnie decydują się na tego typu rozwiązania. 

Źródło: n-energia.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy