Auto z salonu, czy oszczędność na rynku wtórnym – za i przeciw

Wiele osób przymierzających się do zakupu pierwszego lub nowego samochodu staje przed poważnym dylematem. Chodzi oczywiście o kwestię tego, czy lepiej kupić auto prosto z salonu, czy  zaoszczędzić nieco pieniędzy i zainwestować w używany, ale całkiem niezły samochód. Patrząc na to z perspektywy kupującego, który w danym momencie chce zaoszczędzić pewną sumę najlepszym rozwiązaniem wydaje się druga opcja. Jest jednak kilka aspektów przemawiających za zakupem nowego auta, które sprawią, że w ogólnym rozrachunku pomimo większej opłaty początkowej, w przyszłości możemy zyskać zdecydowanie więcej.

 

Jednym z największych błędów jakie możemy popełnić przy zakupie samochodu to chęć jak najszybszego sfinalizowania transakcji. Jeżeli ktoś wmawia Ci, że jest to najlepsza możliwa oferta i co znamienne, nawet nie powinieneś się nad nią zastanawiać, to jedynym słusznym wyjściem z takiej sytuacji jest ironicznie się zaśmiać. Zarówno jeżeli chodzi o używane jak i nowe auto.

W przypadku używanych aut nasza czujność musi być bardzo wyczulona. Wszystkie wady lub potencjalne uszkodzenia – zarówno drobne jak i większe – mogą być na pierwszy rzut oka niewidoczne. Znaleźliście niezwykle atrakcyjną cenę samochodu, który nawet na rynku wtórnym zazwyczaj jest zdecydowanie droższy? Jest to jeden z tych sygnałów, który powinien dać Wam do myślenia. Oczywiście może okazać się, że trafiliście na niesamowitą okazję, jednakże warto być realistą. Nawet w przypadku jeżeli okaże się, że trafiliście na całkiem atrakcyjną ofertę, która pozwoli Wam w danym momencie zaoszczędzić kilka lub kilkanaście tysięcy złotych to po pewnym czasie może okazać się, że przepłaciliście. Dlaczego?

Otóż pomijając wiele aspektów związanych z jakością danego auta, a co najważniejsze z jego przeszłością użytkowania, w grę wchodzi gwarancja. Decydując się na zakup używanego auta musimy liczyć się również z tym, że nawet pod dwóch tygodniach od jego zakupu będziemy musieli włożyć w niego znaczną sumę pieniężną. Tyczy się to przede wszystkim samochodów mających na karku kilkanaście lat. W momencie zakupu nowego auta dostajemy gwarancję, a w wielu przypadkach multum przywilejów.

Zakup auta z salonu to nie tylko prestiż i zapach nowości, ale także gwarancja oraz – jak ma to miejsce w przypadku Honda Plaza – pakiet lojalnościowy. W jego skład wchodzą m.in. rabaty, darmowe mycie samochodu, nieodpłatne sprawdzenie stanu auta, indywidualne, niższe ceny na usługi serwisowe i wiele innych”, mówi pracownik serwisu Hondy w Warszawie, twójserwishondy.pl.

Jak widać aspekt pakietów lojalnościowych ma niebagatelne znaczenie. Wróćmy jednak do początku naszych rozważań. Owszem, kupując nowe auto wydajemy więcej na samym początku, jednakże po kilku latach może się okazać, że decydując się na takie rozwiązanie zaoszczędziliśmy znaczną sumę oraz mieliśmy zdecydowanie większy komfort jazdy.

Warto jednak pamiętać, że nie ma jednego, a zarazem idealnego rozwiązania, którego powinniśmy się trzymać. Kupując samochód powinniśmy przeanalizować wiele aspektów, porównać oferty, a w przypadku rynku wtórnego mieć pewność co do jakości i przeszłości oferowanego nam samochodu.

 

Źródło: Twój serwis Hondy / art. ekspercki

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: