Akademia bezpiecznej jazdy – co warto wiedzieć?

Na drogach publicznych nie ma miejsca i czasu na błędy w panowaniu nad pojazdem, dlatego warto wziąć udział w szkoleniu, w trakcie którego kierowcy są uświadamiani o istniejących zagrożeniach na drogach i dlaczego wiedza ta jest tak ważna. Motto „lepiej zapobiegać niż leczyć”, które stosuje akademia bezpiecznej jazdy pozwala podnosić poziom bezpieczeństwa na polskich drogach.

 • – Szkoła bezpiecznej jazdy
 • – Czym jest trening bezpiecznej jazdy i dlaczego warto się szkolić?
 • – Czego się nauczymy podczas szkolenia z zakresu bezpiecznej jazdy?

Dzięki szkoleniu nauka bezpiecznej jazdy, zwiększamy poziom naszego bezpieczeństwa na drodze.  

Szkoła bezpiecznej jazdy

Nowoczesna akademia bezpiecznej jazdy nauczy uczestników jak w bezpieczny sposób poruszać się po drogach. Rozmiar obiektu, bogate zaplecze techniczne, szeroka kadra doświadczonych, pomocnych pracowników sprawiają, że będzie to znakomite miejsce do organizacji różnych eventów, ale także szkoleń, które za sprawą ośrodka z nowatorską infrastrukturą i nieograniczonymi możliwościami pozwoli kursantom w świetnych warunkach szlifować swoje umiejętności i poszerzać wiedzę.

Filary akademii bezpiecznej jazdy, to:

 • – MISJA. Szkolenia są inspirujące i zachęcają do bycia odpowiedzialnym na drodze. Kierowcy w trakcie szkoleń czerpią radość z bezpiecznej i rozważnej jazdy.
 • – ZESPÓŁ. Akademia dobrej jazdy jest tworzona przez zgrany zespół doświadczonych oraz zaufanych instruktorów i pracowników administracyjnych, którzy są związani z firmą od lat.
 • – ZAUFANIE. Kolejni klienci powracający regularnie do akademii są dowodem na to, iż warto zaufać doświadczonym fachowcom.
 • – OSZCZĘDNOŚĆ. Doskonalenie techniki jazdy to szkolenie, które wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, ale też pokaże jak jeździć ekonomicznie.
 • – BEZPIECZEŃSTWO. Szkolenie z bezpiecznej jazdy poprawia technikę jazdy i jednocześnie podnosi kwalifikacje osobiste.
 • – ŚWIADOMOŚĆ. Szkolenia kierowców przyczyniają się do wzrostu świadomości ryzyka oraz konieczności podnoszenia umiejętności rozpoznawania, unikania i opanowania sytuacji krytycznych.

Czym jest trening bezpiecznej jazdy i dlaczego warto się szkolić?

Wzrost świadomości wśród uczestników i unikanie ryzyka drogowego jest najważniejszym celem szkoleń. Treningi doskonalenia jazdy pozwalają każdemu kierowcy otrzymać fachową wiedzę dot. znaczenia obowiązków i odpowiedzialności kierowcy w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. Uczestnicy poznają m.in. jakie siły działają na samochód podczas manewrów, poznają znaczenie związku pomiędzy prędkością jazdy, drogą zatrzymania i odstępem podczas jazdy w stosunku do pozostałych pojazdów.

Kluczowe jest, by kierowcy nabyli umiejętności przewidywania zagrożeń, bezpiecznej jazdy samochodem i właściwej techniki kierowania pojazdem, co potem przełoży się na bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym.

Warto mieć na uwadze, że w świecie motoryzacji ciągle ewoluuje technologia oraz złożoność samego ruchu drogowego. Przepisy ruchu drogowego można dość łatwo zinterpretować, jednak w przypadku techniki kierowania i strategii jazdy problemów pojawia się znacznie więcej. Pojazd możemy prowadzić na wiele różnych sposobów, chociaż praktyka pokazuje,że nie wszystkie sposoby jazdy są zgodne z zasadami ergonomii i bezpieczeństwa.

Największy problem polega na tym, że wielu kierowców ma często utarte przekonania, nawyki i upór, które nie pomagają w prawidłowej, a co najważniejsze – bezpiecznej jeździe. Pamiętajmy, że najbardziej wiarygodne zasady i wskazania powinny być zawsze poparte odpowiednimi argumentami i względami bezpieczeństwa. W trakcie szkoleń możemy dokonać weryfikacji naszych przekonań.

Czego się nauczymy podczas szkolenia z zakresu bezpiecznej jazdy?

Szkolenie z zakresu doskonalenia techniki jazdy może mieć różny zakres i skupiać się na różnych aspektach. W ofercie znajdziemy wiele rodzajów treningów. Szkolenia zawierają różne opcje programowe, m.in. w zależności od wymagań klienta oraz rodzajów pojazdów dla których dedykowane ma być dane szkolenie.

Przyjrzyjmy się bliżej szkoleniom dedykowanym osobom prywatnym z zakresu kat B. To właśnie one cieszą się największą popularnością wśród kierowców indywidualnych. W trakcie szkoleń, uczestnikom przekazywane są niezbędne wskazówki i wiedza dot. techniki bezpiecznej jazdy. Należą do nich:

 • Bezpieczna pozycja za kierownicą.  Bardzo duża liczba osób prezentuje złe nawyki dotyczące tego zagadnienia, a przecież jest to fundament bezpiecznego i pewnego prowadzenia pojazdów. Wielu kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest prawidłowa pozycja za kierownicą – w końcu wpływa na bezpieczeństwo jazdy, widoczność, a co za tym idzie punkt wyjścia do skuteczniejszej reakcji. Podczas szkoleń przedstawia się jak właściwie ustawić przed jazdą siedzisko, zagłówek, kierownicę, lusterka i pasy bezpieczeństwa. Wszystko to zaowocuje lepiej wykonywanymi manewrami.
 • Prawidłowa praca rąk na kierownicy. Nawet tak z pozoru łatwe ćwiczenie jest w stanie wykazać nasze „braki” wiedzy na temat operowania kołem kierownicy. Podczas szkoleń, kursanci zdadzą sobie sprawę i docenią jak duży wpływ na czucie pojazdu oraz precyzję kierowania nim ma odpowiednia praca rąk.
 • Hamowanie awaryjne. Umiejętność efektywnego hamowania w sytuacji awaryjnej jest niezwykle ważna, dlatego też większość szkoleń na świecie wskazuje hamowanie awaryjne jako pierwsze działanie, gdy coś negatywnego zaczyna dziać się z naszym torem jazdy. Podczas szkoleń kursanci doświadczają nie tylko znacznego wydłużenia drogi hamowania względem już niewielkich różnic prędkości, ale również dostrzegają, jak prędkość wpływa na długość drogi przejechanej w czasie ich reakcji. Ćwiczenia obejmują również porównanie hamowania awaryjnego na powierzchni śliskiej i przyczepnej, oraz prawidłowe omijanie przeszkody w trakcie hamowania. W czasie tych ćwiczeń uczestnikom pokazuje się jak skutecznie wykorzystać systemy, w jakie wyposażone są auta (ABS, ESC).

Kurs bezpiecznej jazdy na profesjonalnym torze treningowym zwiększa pewność siebie, a Tobie pozwala lepiej chronić swoich bliskich w trakcie jazdy. Dzięki akademii bezpiecznej jazdy wszelkie negatywne zdarzenia na drodze, możliwość kolizji, wystąpienia poślizgu czy wypadek są zredukowane dzięki posiadaniu większej wiedzy i lepszej świadomości na drodze.

Źródło: Tor Bednary / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy