Posiadanie samochodu do własnej dyspozycji to w dzisiejszych czasach swoiste być albo nie być dla wielu osób. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na zakup auta na własność, ze względu na jego wysoki koszt, ograniczoną zdolność kredytową i wiele innych czynników. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia! W takim wypadku warto bowiem wziąć pod uwagę inne rozwiązania, w tym chociażby wynajem samochodu, obecnie dostępny w kilku formach. Sprawdźmy, na czym polega ta usługa i jakie rodzaje wynajmu samochodu są aktualnie dostępne!
Czym jest wynajem samochodu? Na czym polega ta usługa?
Wynajem samochodu polega na zawarciu umowy z firmą oferującą taką usługę. W jej ramach wynajmujący uzyskuje dostęp do wybranego, zazwyczaj nowego lub kilkumiesięcznego samochodu w zamian za określoną w umowie opłatę. Wynajem samochodu pozwala więc dysponować w praktycznie dowolny sposób autem, którego nie jesteśmy prawnymi właścicielami przez czas, na który zawarta została umowa najmu.
Wynajem samochodu jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które potrzebują pojazdu tylko od czasu do czasu, np. na wakacjach, w sytuacji, kiedy ich własny samochód uległ awarii i znajduje się w warsztacie, a oni muszą dojeżdżać do pracy, a także, kiedy mamy do przewiezienia rzeczy np. w ramach przeprowadzki. Z wynajmu auta chętnie korzystają także firmy, dla których często okazuje się on znacznie korzystniejszą opcją niż zakup własnej floty, a nawet leasing.
Wynajem samochodu i związane z nim opłaty
Usługa wynajmu samochodu pozwala na korzystanie z auta tak, jakby należało ono bezpośrednio do nas, lecz bez konieczności jego zakupu. Po zakończonej umowie najmu, samochód wraca bowiem do właściciela, czyli firmy, która nam go udostępniła. Musi być w takim samym stanie technicznym, w jakim go otrzymaliśmy, z wyjątkiem normalnego zużycia się poszczególnych jego elementów w czasie. W części ofert wynajmu mamy możliwość wykupu pojazdu, ale nie jest to obowiązkowe.
Wynajmując samochód ponosimy koszt w postaci stałej opłaty, a niekiedy musimy się też liczyć z koniecznością wniesienie kaucji. Wszystkie wydatki związane z eksploatacją samochodu obciążają firmę udostępniającą nam pojazd. Wynajem auta pozwala więc uniknąć konieczności płacenia za ubezpieczenie samochodu, jego okresowe przeglądy techniczne, naprawę usterek i awarii, wymianę opon i inne. Dodatkowa opłata może być jednak wymagana, jeśli przekroczymy ustalony w umowie limit kilometrów.

Na jak długo można wynająć samochód? Rodzaje wynajmu pojazdu
Wynajem samochodu to usługa, która może być realizowana na praktycznie dowolny okres. Auto możemy bowiem wynająć zarówno na kilka dni, jak i na kilka lat. W związku z czasem trwania umowy wyróżniamy wynajem krótkoterminowy, średnioterminowy oraz długoterminowy. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się każdy z tych trzech rodzajów wynajmu oraz w jakich przykładowych sytuacjach opłaca się na niego zdecydować.
Wynajem krótkoterminowy samochodu zazwyczaj trwa do 30 dni. W jego ramach można wynająć samochód dowolnej klasy i korzystać z niego tyle czasu, ile potrzebujemy, jednak nie dłużej niż przez 30 dni. Wszystkie pojazdy są nowe, na gwarancji, z pełnym ubezpieczeniem i assistance. Z wynajmu krótkoterminowego najczęściej korzystają klienci, którzy potrzebują auta na urlop lub podróż służbową, ich samochód znajduje się aktualnie w naprawie lub w ich życiu zaistnieje nagła potrzeba tymczasowego korzystania z samochodu.
Wynajem średnioterminowy trwa od 1 do 12 miesięcy i od wynajmu krótkoterminowego różni się właściwie jedynie czasem trwania, który w tym przypadku jest dłuższy, a także brakiem możliwości wykupu po zakończeniu wynajmu. Z wynajmu średnioterminowego aut najczęściej korzystają przedsiębiorcy, w których firmach istnieje sezonowo zwiększone zapotrzebowanie na flotę samochodową. Wynajem średnioterminowy samochodów pozwala im sprostać wyzwaniom biznesowym oraz obsłużyć większą liczbę zamówień.
Najdłużej trwającym rodzajem wynajmu pojazdu jest wynajem długoterminowy. Jest to opcja najczęściej wybierana przez przedsiębiorców jako alternatywa dla zakupu i utrzymywania własnej floty samochodowej lub klasycznego leasingu. W ramach wynajmu długoterminowego samochodu firma lub osoba prywatna może korzystać z auta przez długi okres czasu (powyżej 12 miesięcy), ponosząc jedynie miesięczną, stałą opłatę. Po zakończonej umowie, pojazd wraca do właściciela, czyli firmy oferującej wynajem długoterminowy lub może zostać wykupiony przez jego użytkownika
Źródło: Interfleet.pl / Materiał partnera