Wozisz dużo rzeczy w aucie? Przeczytaj

Auto czasem służy jako dom lub przenośne biuro. Nieważne gdzie pracujesz, ile jeździsz zawsze znajdzie się tam masę przedmiotów, które być nie muszą. A jeśli już muszą to przecież im auto cięższe tym gorzej się jeździ, więcej pali itd. Ponadto nie można z ilością rzeczy przesadzić, bo są pewne granice, również uregulowane prawnie. O tym wszystkim w tym artykule!

Samochód umożliwia stosunkowo szybki i wygodny transport rzeczy, ale są jednak granice, których kierowca nie może przekroczyć. Pierwsza i nadrzędna zasada: ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub ładowności pojazdu. W przypadku kierowcy posiadającego prawo jazdy kategorii B, masa całkowita pojazdów, którymi się on porusza nie przekracza 3,5 tony, ale może być też niższa – i trzeba wziąć to pod uwagę.

– Kierowcy powinni zwrócić uwagę na sposób w jaki umieszczają w samochodzie ładunek. Chodzi tu nie tylko o komfort ale także bezpieczeństwo podróży – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Podstawowe zasady dotyczące umieszczania bagaży reguluje Kodeks Drogowy, a dokładnie artykuł 61 – wskazuje Florkowska. Ładunek nie powinien naruszać stateczności pojazdu ani też utrudniać kierowania pojazdem czy ograniczać widoczności. Bagaże nie powinny też zasłaniać świateł i urządzeń sygnalizacyjnych w przeciwnym razie kierowcy grozi mandat w wysokości 200 zł. Za zasłanianie tablic rejestracyjnych kara jest nieco mniejsza i zuboży kierowcę o 100 zł. Zmotoryzowany powinien dopilnować też, aby ładunek nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę. Dodatkowo ładunek należy zabezpieczyć przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. „Ruchome”, głośno klekoczące bagaże są zatem wykluczone. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, to w świetle prawa ładunek nie powinien mieć odrażającego wyglądu czy wydzielać odrażającej woni. Urządzenia, które służą do mocowania ładunku powinny zostać zabezpieczone przed np. rozluźnieniem czy spadnięciem. Przed ruszeniem trasę należy upewnić się co do ich sprawności.

Co w sytuacji, w której kierowca chce przewieść ładunek wystający poza obrysy pojazdu? Prawo dopuszcza taką możliwość, ale pod pewnymi warunkami. Jeśli ładunek wystaje poza boczne płaszczyzny pojazdu to całkowita szerokość pojazdu razem z ładunkiem nie może przekraczać 2,55m (jeśli sama szerokość pojazdu mierzy 2,55m to wtedy jego szerokość razem z ładunkiem nie może przekraczać 3m). Jednak uwaga – ładunek musi być umieszczony w taki sposób, aby z jednej strony nie wystawał na odległość większą niż 23cm. W przypadku ładunku wystającego z tyłu pojazdu przyjmuje się, że nie może wystawać on bardziej niż 2m od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu. Jeśli ładunek wystaje z przodu pojazdu to nie może on wystawać z przodu pojazdu na odległość większą niż 0,5m od przedniej płaszczyzny obrysu i większą niż 1,5m od siedzenia kierowcy.

Czasem zwykły laik nie wie o takich ograniczeniach. Szkoda narażać się na niepotrzebny stres i wizję mandatu. To jeden aspekt, a przecież ważniejsze jest bezpieczeństwo swoje i innych uczestników drogi, dlatego warto przyłożyć się do pakowania towarów.

źródło: creandi.pl

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: