Właściwe opony kluczem do oszczędności

Oszczędzamy, by pozwolić sobie na wyjątkowe wakacje za granicą, wymienić „zmęczony” sprzęt RTV lub AGD na nowy czy kupić mieszkanie, zamiast je wynajmować. Jest mnóstwo powodów, dla których nie chcemy wydawać pieniędzy, stale szukając sposobów na ich gromadzenie. Okazuje się, że jest skuteczny sposób, by zaoszczędzić niemało, bo nawet kilkaset zł rocznie. Co należy zrobić? Z głową kupować opony.

 

Jakie opony kupić, by zaoszczędzić?

Gdy już wiemy, że chcąc oszczędzić około 300 zł rocznie na paliwie powinniśmy kupić odpowiednie opony do swojego auta, musimy zastanowić się, co kryje się pod hasłem „odpowiednie”. Okazuje się, że nie trzeba daleko szukać. Wystarczy zapoznać się z etykietami, które producenci ogumienia muszą stosować na swoich produktach od listopada 2012 roku. Etykiety zawierają dane dotyczące oporu toczenia, przyczepności na mokrej powierzchni oraz wytwarzanego poziomu hałasu. Pierwsza z cech jest istotna dla zużycia paliwa – opór toczenia jest proporcjonalny względem zużycia paliwa przez pojazd; im jest mniejszy, tym samochód mniej spala. Szacuje się, że opór toczenia odpowiada nawet za 20 procent całkowitego zużycia paliwa przez auto!

 

31 Właściwe opony kluczem do oszczędności

 

Chcąc nabyć produkt, który zagwarantuje spore oszczędności, należy wybierać te oznaczane kolorem zielonym na etykiecie unijnej w polu odpowiedzialnym za efektywność energetyczną. Barwa ta oznacza najwyższą klasę A, która gwarantuje niskie zużycie paliwa. Absolutnie należy wystrzegać się ogumienia w klasie G – w ich przypadku opór toczenia będzie ogromny, podobnie jak kwoty, jakie wydamy na paliwo.

 

24 Właściwe opony kluczem do oszczędności

 

Jak najniższa klasa!

Jeśli zależy nam na oszczędnościach rzędu kilkuset zł rocznie, powinniśmy wybierać opony klasy A. Według licznych analiz, różnice między produktami tej klasy a produktami klasy G wynoszą nawet 7,5% (źródło: http://www.ladnefelgi.pl/pol_m_OPONY-10115.html).

Czy to wszystko? Niekoniecznie. Jak informują eksperci z branży, należy wybierać opony trwałe, nie sugerując się wyłącznie marką produktu. Oto kilka przykładów opon, które wypadają bardzo dobrze w testach, zachowując cenę na przyzwoitym poziomie:

  • Nokian WR A3,
  • Uniroyal MS Plus 77,
  • Dunlop SP Winter Sport 4D.

 

Źródło: ladnefelgi.pl / art.sponsorowany

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: