Ubezpieczenie assistance, w porównaniu do polisy OC jest dobrowolne. Nie ma również określonego zakresu świadczeń, dlatego oferty pomiędzy poszczególnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi będą znacznie się różniły. Na co zwrócić uwagę, aby wybrana przez nas polisa była satysfakcjonująca?
Assistance jako dodatek do OC
Bardzo często ubezpieczenie assistance w wersji podstawowej jest dodawane gratis przy zakupie OC. Wielu kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy, że posiada dodatkową polisę w takiej formie. Warto zainteresować się tym aspektem już przy zakupie OC i wypytać o to ubezpieczyciela. Zazwyczaj w podstawowym pakiecie assistance zagwarantowane będziemy mieli holowanie i uruchamianie pojazdu na miejscu. Nie możemy liczyć na żadne inne świadczenia, które zwiększałyby nasze poczucie bezpieczeństwa.
Opcja podstawowa, która jest dołączana do OC za darmo, często jest bardzo okrojona, jednak korzystając z okazji, warto zapytać ubezpieczyciela o pakiet. Kupując polisy w pakietach, jesteśmy w stanie uzyskać atrakcyjne zniżki, które nie byłyby dostępne w innych sytuacjach. W ten sposób możemy zyskać rozbudowaną wersję polisy, która będzie spełniała wszystkie nasze oczekiwania, nie wydając wysokiej kwoty.
Assistance bez OC
Zakup assistance bez OC jest w niektórych firmach ubezpieczeniowych niemożliwy. Wówczas, chcąc skorzystać z konkretnej oferty, musisz zakupić jednocześnie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Istnieją jednak firmy, które umożliwiają zakup samego assistance. Jest to dobre rozwiązanie, gdy nie chcemy zmieniać obecnego ubezpieczyciela, u którego posiadamy OC.
Assistance podstawowe i rozszerzone
Biorąc pakiet assistance podstawowy, możemy liczyć jedynie na bardzo ograniczony zakres pomocy. Zagwarantowane mamy jedynie wsparcie w postaci holowania i drobną pomoc techniczną. Dodatkowo często usługi te są mocno ograniczone limitami, przez co sprawdzają się w niewielu sytuacjach.
Jeśli potrzebujemy bardziej kompleksowej usługi, sięgnijmy po rozbudowane wersje assistance. Firmy ubezpieczeniowe w swoich ofertach, oprócz najbardziej podstawowych wersji, proponują nam również wersje rozszerzone, często nazywane „premium”, „super” lub określane mianem „złotych”. Decydując się na tę wersję, możemy cieszyć się dużo szerszym zakresem pomocy. Wśród świadczeń znajdziemy, oprócz holowania oraz naprawy na miejscu zdarzenia, również dowóz paliwa, wymianę koła, zapewnienie noclegu, zastępczy samochód, opiekę nad dziećmi i wiele innych. Zakres usług będzie różnił się w zależności od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto pamiętać, że niekiedy nawet najbardziej rozszerzone pakiety w niektórych firmach są uboższe od tych konkurencyjnych, bardziej podstawowych.
Jak wybrać assistance?
Wybór assistance powinien być indywidualny. Koniecznie należy dokładnie zastanowić się, które z usług wchodzących w zakres poszczególnych pakietów są dla nas najważniejsze, a z których możemy zrezygnować. Pamiętajmy, że assistance ma nam zapewnić poczucie bezpieczeństwa na drodze, dlatego nie warto oszczędzać i wybierać okrojone wersje.
Wybór pakietu podstawowego będzie dobrą opcją, jeśli nie korzystamy z samochodu często i nie planujemy dalszych podróży. Jeśli jednak chcemy wyruszyć za granicę lub na co dzień przemieszczamy się autem, wybierzmy wersję rozszerzoną.
Decydując się na assistance, możemy polisę kupić przy okazji wyboru OC lub wybrać opcję osobnego zakupu. Chcąc zakupić tylko assistance, musimy dokładnie zapoznać się z oferowanym zakresem świadczenia. Każde towarzystwo proponuje inny zakres usług, dlatego koniecznie należy dokładnie zapoznać się z propozycjami dostępnymi na rynku.
Źródło: ranking-assistance.pl / art. sponsorowany