Top 10 grzechów drogowych

Kierowcy nie są aniołami i zdarza im się czasem nie przestrzegać przepisów. Niektóre z wykroczeń są jednak na tyle niebezpieczne, że kara za ich popełnienie jest szczególnie surowa. Wysoki mandat to nie wszystko – zobacz za co dostać można nawet 10 puntów karnych.

Zmotoryzowani zdają sobie sprawę, że za ich mniejsze bądź większe grzeszki czekają mniejsze i większe kary. Czasem jednak zapominają, że sankcja finansowa to nie wszystko a pod uwagę trzeba brać także punkty karne. Przekroczenie określonego prawem limitu jest równoznaczne z utratą „prawka” – W przypadku kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok dopuszczalny limit wynosi 20 punktów – mówi Kinga Przybysz z serwisu Korkowo.pl – Dla zmotoryzowanych z dłuższym stażem limit wynosi 24 punkty – dodaje Przybysz. Przekroczenie tej puli może nastąpić bardzo szybko – istnieją przewinienia za które z miejsca dostaje się 10 punktów!

Najsurowiej karane są oczywiście przypadki w których kierowca dokonuje przestępstwa drogowego czyli na przykład potrąca lub nawet zabija człowieka. Za taki czyn z miejsca dostaje on 10 punktów karnych a to dopiero wierzchołek góry lodowej – sąd może zdecydować także o ograniczeniu bądź pozbawieniu wolności. Kłopoty z wymiarem sprawiedliwości będą mieli także ci kierowcy, którzy prowadzili pojazd w stanie nietrzeźwości (czyli od 0,5 promila). Oni także wzbogacą się o 10 punktów i będą czekać na wyrok sądu. Za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) oprócz 10 punktów czeka także 500 zł mandatu. Surowo karane jest także nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku – w takim przypadku oprócz 10 punktów karnych, grozi jeszcze sądowy wyrok.

Kierowcy powinni pamiętać, ze istnieją także nieco mniej spektakularne (choć wciąż bardzo naganne) przewinienia za które grozi zdobycie 10 punktów. Są one związane głównie z bezpieczeństwem pieszych. Surowo karane jest wyprzedzanie na przejściach dla pieszych bądź rowerowych i bezpośrednio przed nimi (10 punktów + 200 zł). Portfel kierowcy jeszcze mocniej dotknie sytuacja w której zmotoryzowany ominie pojazd, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się aby ustąpić pierwszeństwa pieszym – oprócz 10 punktów trzeba będzie zapłacić także 500 zł kary. Nie można zapomnieć też o zatrzymaniu pojazdu w momencie w którym osoba niepełnosprawna przechodzi przez jezdnię. Za taki czyn grozi 10 punktów karnych i 350 zł mandatu. Dziesięć punktów do kolekcji zbiorą też zmotoryzowani, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h. Oprócz tego będą musieli oni zapłacić 500 zł kary.

 

Top 10

l.p.

Przewinienie

Punkty karne

Mandat/kara

1

Popełnienie przestępstwa drogowego

10

Decyduje wyrok sądu

2

Kierowanie pojazdem w staniepo użyciualkoholu

10

Do 500

3

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości

10

Decyduje wyrok sądu

4

Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku

10

Decyduje wyrok sądu

 

5

Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym

 

10

 

500

6

Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi

10

200

7

Wyprzedzanie na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi

10

200

 

8

Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej

 

10

 

350

9

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu

10

 

350

10

Przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h

10

500

Źródło: korkowo.pl

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: